Ana Sayfa > Genel > İlk Defa Türkiye’de Bor Atıklarından Rubidyum Elde Edildi

İlk Defa Türkiye’de Bor Atıklarından Rubidyum Elde Edildi

ribidyumDumlupınar üniversitesinden (DPÜ) bir grup bilim adamı, bor madeni üzerinde yaptığı araştırma sonucunda dünyanın en pahalı elementlerinden olan rubidyum elementinin, bor madeninin atıklarının içerisindeki varlığını tespit etti.

Bu element gece görüş,tıbbi görüntüleme cihazları , fiber optik telekomünikasyon ve tıp alanında kullanılabiliyor.

Bu element hakkında Dumlupınar üniversitesi Fen edebiyat fakültesi Kimya bölümü Başkanı ve rektör yardımcısı Prof. Dr. Yunus Erdoğan açıklama yaptı. Yunus Erdoğan açıklamasında Bor atıklarından bulunan elementlerin günümüzde büyük önem kazandığına, ve bu atıklardan rubidyumun ilk defa Türkiye ‘de üretilmesinin önemine değindi.. Ayrıca Erdoğan; ‘Bir ton atıkta 1000 gram rubidyum bulunuyor,Türkiye’de ise yalnızca Emet ve Hisarcık ilçesinden çıkan atıklar 3,5 milyon tondur; Uluslararası veriler bunu gösteriyor ‘ dedi.

Erdoğan, bu bilimsel gelişmenin Türkiye için çok büyük ve önemli bir gelişme olduğunu unutmamamız gerektiğini de eklemeyi unutmadı…

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.