Ana Sayfa > Genel > Kaş’ta İftar Çadırları Kurulsun!: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 21

Kaş’ta İftar Çadırları Kurulsun!: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 21

ilyastorgacKAŞ’TA İFTAR ÇADIRLARI NE ZAMAN KURULACAK?

Mübarek Ramazan-ı Şerif ayına nihayet yeniden kavuştuk! Çok şükür Rabbimize… Ramazan ayını “başı rahmet, ortası mağfiret sonu da cehennem azabından kurtuluş” olarak tanımlar din âlimleri, kitap ve sünnete dayandırarak. Şükrümüz, böyle bir aya tekrar eriştirdiği için Rabbimizedir.

Ramazan ayı aslında kapalı toplumlarda daha paylaşımcı olur. Yardımlaşma, dayanışma üst seviyelerdedir. Bunun en bariz örneğini de 2001 krizinde bütün Türkiye olarak birebir yaşadık! Çoğu uzmanın ortak görüşü: “böyle bir kriz dünyanın her hangi bir ülkesinde patlak vermiş olsaydı o ülke çökerdi!” Ama yardımlaşmayı, paylaşmayı, dayanışmayı esas ilke edinen Türk insanı adeta “küllerinden doğmanın” en güzel örneğini vermiştir.

iftarBenim zoruma gide olay ise şudur: Yardımlaşmayı, dayanışmayı özüne bu kadar sindiren insanımız, Kaşlı hemşerilerim niçin “Ramazan Çadırı” kurup topluca iftar açmazlar? Çünkü Kaş küçük bir yer ve herkes birbirini tanıyor. Hatta eskilerin tabiri ile söyleyelim “herkes birbirinin cemaziyel evvelini bile biliyor!

Ben Kaş’a İftar Çadırı’nın çok yakışacağını, yardımlaşmanın, paylaşmanın ve hayrın doruğa çıkacağına inanalardanım. Çünkü bunu bizzat denedik ve her defasında katbekat artarak devam ettiğine bizzat şahit oldum. Şahit olduğum gibi de hayır işine dâhil olamayan birçok Kaşlımızdan da sitem işittim. Deneyelim bakalım… Mevla’m neylerse güzel eyler! Herkes kendine yakışanı yapacak!

iftar

 

Not: Bu yazı dizisindeki ana felsefe Antalya’dan başlayarak Fethiye’ye kadar olan eskinin Likya’sı, Osmanlı’nın Teke Yarımadası ve günümüzün Batı Antalya’sını Devlet yatırımlarına öncelik vererek daha küçük, özellikli projeleri dilimiz döndüğünce, kalemimiz elverdiğinde kamuoyu ile paylaşmaktır. Ancak gündemin önceliğinden dolayı bu yazı ile Kaş ilçesine ait yazılarda istisna yaparak bu kuralı bozduk. Birkaç ara yazıdan sonra tekrar büyük yatırımlara ve ardından Kaş için düşündüğümüz, derlediğimiz yaklaşık 41 projemize devam edeceğiz. Anlayışınıza ve sabrınıza şimdiden Teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum. 

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

HLotus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.