Ana Sayfa > Genel > Geçmiş ile Geleceğin, Bilinç ile Bilinçdışının İç İçe Girdiği Fantastik Bir Roman: Golem

Geçmiş ile Geleceğin, Bilinç ile Bilinçdışının İç İçe Girdiği Fantastik Bir Roman: Golem

Sanatın, toplumun farklı şekilde ve fantastik bir tonda ele alındığı bir roman olan Golem, Prag’da geçer. Zaman 19. yy’dır. Fiziki ve metafizikî mekânlar iç içe olduğu hâlde romanla birlikte zamanda yolculuk edeceksiniz. Golem, Yahudi efsanevi bir unsurdur ve Gustav Meyrink bundan iyi bir roman çıkararak bir başyapıt meydana getirmiştir.

Pernanth, Prag, Yahudi mahallesinde yaşayan ivme kazanmış taş oymacısıdır. Onun sorunu geçmişini hatırlamıyor oluşudur. Bu yüzden çoğu insan tarafından deli olduğu, tedavi görürken hafızasını kaybettiği söylenir. Sıklıkla değişik rüyalar gören karakterimiz ara ara kendini kaybetmektedir ve ‘’Golem’’ olduğunu düşünmesi bu durumdan kaynaklanmaktadır. yanında nereden geldiğini bilmediği, Hiç tanıdık olmayan, nereden geldiğini bilmediği ancak isminin yazılı olduğu bir şapka sürekli yanındandır. Romandaki başka bir açı ise mahallede cinayetlerin, intiharların, gizemli olayların ardı ardına meydana gelmesidir. Pernath ise kendisini ve çevresindeki iyi-kötü bütün insanları anlamlandırmak için çaba harcamaktadır.

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.