Ana Sayfa > Gündem > Kıyafet Kararı Doğru!

Kıyafet Kararı Doğru!

Okullarda kılık kıyafet serbestliği önümüzdeki yıldan itibaren başlıyor. İlkokula başladığım 1989 yılından bu yana bu tartışmaların varlığını hatırlarım (elbette çok daha öncesi de vardır). O yıllarda yaygın kanaat, kıyafet serbestliğinin aileler arasındaki ekonomik gelir farklılığının bu şekilde açıkça ortaya çıkacağı ve bunun çocuklar üzerinde negatif etki oluşturacağı yönündeydi.

O günün koşullarıyla haklı bir gerekçe olduğunu düşünüyorum. Zira bundan 20 küsür yıl önce her kıyafet her yerde bulunmuyor, bulunan da hatırı sayılır bir fiyata satılıyordu. Hal böyle olunca tek tip kıyafet pek çok sıkıntıyı bir nevi kamufle ediyordu. Bir önlük 3-5 liraya herkes tarafından alınıyor, sorun da olmuyordu.

Ama eğitim hayatının birilerinin gözünde dolar işaretlerine dönüşen sinerjisi tek tip kıyafetleri bile zaman içerisinde “lüks” haline getirdi. Bir anne, tekstil cenneti türkiye’de 15-20 liraya çocuğunu giydirebilirken falanca okulun mecburi kıyafetini ancak ve ancak falanca mağazadan 80-100 liraya almak zorunda bırakılıyordu. Öğrenci milletinin her sene boy attığını hesaba katınca aynı masraf defalarca yapılıyordu. Sınıf farkı olmasın diye var olan tek tip düzeni kendi ekonomisini oluşturmuştu böylece.

Bu ülkede yapılmak istenen her değişikliği “rejim tehlikeye giriyor, ülkeyi bölüyorlar” gibi algılamayı ilke edinmiş kişiler bu düzenlemeye de benzer tepkilerle yaklaşıyorlar. Bu noktada bir de başörtüsüne yönelik tepkiler var. Hani bu ülkenin dinamiti gibi gösterilmeye çalışılan başörtüsü. takanların ve destekleyenlerin bölücü, gerici, vs; takılmasına karşı olanların da patriot (vatansever) gösterildikleri bitmek tükenmek bilmeyen gündem maddemiz…Başörtüsünün okullara girmesinin böylece önü açılmış. Çok merak ediyorum, bir anne baba çocuğunun nasıl yetişmesi gerektiğine müdahil olamayacaksa, ne işe yarar şu hayatta? O zaman bütün çocukları doğar doğmaz verelim devletin yurtlarına devlet baksın büyütsün, istediği şekle soksun ve “tek tip” kıyafet misali “tek tip adam” olarak piyasaya sürsün.Aşalım bunları artık!

Bu ülkede 5-6 yaşındaki çocuklar podyumlarda mankenler gibi “kültürümüz ve inancımızla uzaktan yakından alakası olmayan bir şekilde” yürürken onları ayakta alkışlayanlar, yaşıtları başörtüsü takıp ilahiler söylediğinde “anaaaam memleket ortaçağ karanlığına gömülüyor” zırvalarıyla ortalığı yakıp yıktılar yıllarca. Şimdi de benzer çarpıtmaları kıyafet serbestliği üzerinden yapmaya çalışıyorlar.

Devletin görevi benim evladımın nasıl düşünmesi ya da nasıl giyinmesi gerektiğini belirlemek değildir. Devlet bana imkanlarını sunar, ben de bu devlete “hainlik etmeyecek” evlatlar yetiştiririm. İnsanların ne düşündüğünün, hangi kıyafeti giydiğinin, hangi inanca sahip olduğunun ne önemi var!!!

Hala 28 şubat zihniyetiyle yol alanlara sadece şunu sormak istiyorum:

Sen kimsin!

Hüseyin Agoviç
– Haber Lotus –
HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.