Ana Sayfa > Bilim > Meteorolojinin Kelebek Kanatları: Edward Lorenz

Meteorolojinin Kelebek Kanatları: Edward Lorenz

Lorenz, Yeni Hampshire’da, Harvard Üniversitesi ve Massachusetts’da matematik dersleri aldı. İkinci Dünya Savaşı esnasında ABD pilotları için hava çalışanı olarak göreve getirildi. Savaştan dönen Lorenz, meteoroloji üzerine ders almaya kaldığı yerden devam etti. Lorenz, 1963 yılında MIT’de meteorolog olarak çalışmaya başlayacaktı.

 Bu görevinde önemli bir buluşa imza attı: Bir sistemin başlangıç verilerindeki ufacık değişikliklerin dahi büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabileceğini öngördü ve bunu örneklendirmek için 1972’de bir çalışma hazırladı. Meşhur sözü olan “Bir kelebeğin Amazon ormanlarında kanat çırpmasının Avrupa’da fırtına kopmasına sebep olabileceği” ifadesini işte şimdi söyleyecekti.

Aynı zamanda üç değişkenle kaos ortamı doğabileceğini keşfeden Lorenz’in teorisi ve buluşları, sadece matematik alanında sınırlı değildi. O; sosyal bilimler, fizik, biyoloji alanında da yeni bir araştırma sahasının zemin taşlarını bizzat elleriyle dizmişti.

Kaynak:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Edward_Lorenz

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.