Ana Sayfa > Ekonomi > Teknoloji’nin İşletmelere Olumsuz Etkileri

Teknoloji’nin İşletmelere Olumsuz Etkileri

Teknoloji ve Şirketler

Modern teknoloji

Teknoloji, küresel ticaret üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu tüm dünya kabul ediyor. İnternet, insanların diğer ülkelerdeki iştirakçilerle kolaylıkla iletişim kurmasını mümkün kılıyor. E-ticaret, tüketicilerin neredeyse her yerden hemen hemen her şeyi satın almasını sağlar hale geldi. İnternet erişimi için belli bir tarife üzerinden ödeme yaptıktan sonra ve bağlantı sağladıktan sonra bilgi akışı kat kat hızlanıyor. Bağlantıdan sonraki tüm iletişim kaynakları sıklıkla ücretsiz hizmetler sayesinde gerçekleşiyor. Bununla birlikte teknoloji, iş üzerinde  olumsuz etkilere de sahip olabiliyor.

İş İlişkileri

Sohbet odaları, anlık mesajlaşma programları ve diğer yazılımlar gibi İnternet teknolojisi  tüm tarafları fiziksel olarak aynı yerde bulunmaksızın toplantılar düzenlemeyi mümkün hale getirdi. Bir iş görüşmesinin yüz yüze olması, kesinlikle internet üzerinden gerçekleşmesinden daha etkili bir yöntemdir. İş dünyasındaki İnternet teknolojisi iş ilişkilerinin sosyal yönünü ve ikili ilişkileri azaltır. İş adamları restoranları ve kulüpleri  iletişim kurmak için kullanılırdı. Günümüzde fiziksel yakınlığın azalması beyin fırtınası ve kişisel mimik okumaları kullanan diğer iletişimlerin sayısını azaltmaktadır.

Çalışana moral

Bazı bilim adamlarının araştırmasına göre, işyerinde personel takip sisteminin kuruluyor  ve sonucunda bir çalışana şirketi, kendisine güvenmeyen bir mesaj gönderiyor. Çalışanlara sorumluluk, güven ve saygı kazandırmak morallerini ve verimliliğini arttırır. Onların güvenilir olmadığını ve kaydedilmesi gerektiğini göstermek, moral ve işçi verimliliğini düşürür. Aynı araştırma, personel takip sisteminin yüklenmesinin gerçek nedenlerinden bağımsız olarak bu sonucun doğru olduğunu kanıtlıyor.

İstenmeyen ePosta

Spam, istenmeyen ve istenmeyen e-posta mesajlarını ifade eder. Purdue Üniversitesi tarafından yayınlanan “Global Şirketler Üzerindeki Bilgi Teknolojisinin Etkisi” başlıklı makaleye göre spamın yaygınlaşması ve iş dünyasında olumsuz etkilere neden oldu. Spam e-postalarıyla uğraşmak zaman kaybediyor ve spam filtreleri yeterli ve gerçekçi görevini yapamıyor. Spam filtrelerinin kullanıcıları, daha sonra gerekli e-posta iletilerinin spam olarak yanlış yönlendirildiğini kontrol etmelidir.

İnşaat- Ofis Sektörü

E-ticaretin popülerliği, yapı market perakende mağazalarında olumsuz bir etkisi oldu. Daha küçük mağazalar hem İnternet işletmeleriyle hem de büyük perakende mağazalarla rekabet etmeyi zorlaştırıyor. Örneğin, küçük kitapçılar büyük e-ticaret siteleriyle ve çevrimiçi satılan büyük mağazalarla rekabet etmelidir.  Bu durum olmadığı müddetçe büyük balıklar küçük balıkları yutmaya devam decektir.

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.