Ana Sayfa > Genel > Ankara Valiliği’nden Genel Kurmay’a Koşu Cevabı

Ankara Valiliği’nden Genel Kurmay’a Koşu Cevabı

Genel Kurmay Başkanlığı internet sitesinde yayınlanan bilgi notunda her yıl yapılan garnizon koşusunun güzergah tahsis edilmemesi nedeniyle yapılamadığı belirtilmişti. Genel Kurmay’ın sitesinde yayınlanan bilgi notu üzerine yapılan spekülasyonlara Ankara Valiliği bir basın açıklamasıyla yanıt verdi. Ankara Valiliği’nin basın açıklamasında:

 “Ankara İl merkezinde Cinnah Caddesi – Atatürk Bulvarı ve Dikmen Caddesi – İnönü Bulvarı ile Ziya Gökalp Caddesi – Gazi Mustafa Kemal Bulvarı öncelikli olmak üzere kent trafiği akışının çok yoğun sağlandığı diğer ana arterlerde de, ulusal ve uluslararası nitelikte takvim ve programlara bağlanmış faaliyetler dışında, gerekçesi ne olursa olsun hiçbir faaliyet programlara alınmayacaktır” denildi.

İşte Genel Kurmay Başkanlığı’nın Bilgi notu ve Ankara Valiliği’nin basın açıklaması:

Genel Kurmay Başkanlığı Sitesinde yayınlanan bilgi notu

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 91’inci Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, her yıl geleneksel olarak icra edilen “Garnizon Koşusu”, kullanılacak güzergahın tahsis edilmemesi nedeniyle yapılamamıştır.

      Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Ankara Valiliği Basın Açıklaması:

Milli Bayramlar ile Mahalli Anma Günleri Törenlerinin Ankara İlinde icrasına ilişkin Ankara Valiliği’nin 10.12.2010 tarihinde aldığı ve tüm Kurum ve Kuruluşlarını da önceden bilgilendirdiği kararının bu gün bazı basın yayın organlarında kamuoyunda farklı değerlendirmelere neden olabilecek biçimde yanlış ve maksatlı yorumlar yapıldığı anlaşılmakla iş bu açıklamanın yapılması zarureti hasıl olmuştur. Buna göre;

                   
Milli Bayramlar ile Mahalli ve Anma Günleri; İstiklal ve bağımsızlığımıza bütün benliği ile sahip çıkan, cesaret ve yiğitliğini yüce duygularla bütünleştiren Kahraman Türk Milletinin ortak şuurunun yaşatıldığı önemli ve anlamlı günlerdir.

                  
Başkent Ankara’da da Milli Bayramlar ile Mahalli ve Anma Günleri, istiklal ve bağımsızlığımıza bütün benliği ile sahip çıkan Aziz Ankaralıların hep birlikte büyük bir heyecan ve coşkuları ile idrak edilmektedir. Ulusal onur ve estetiğimizin yansıtıldığı bu anlamlı ve önemli günlerin yürütüm ve icrasında, alınan tertip ve düzen ile uygulamalarda Ankara Halkının günlük yaşamında herhangi bir mağduriyet yaratılmaması ve genel hayatı olumsuz etkilememesi hiç kuşku yoktur ki esas olmalıdır.

                  
Bu nedenle Ankara İli mülki hudutları dahilinde, Milli Bayramlar ile Mahalli ve Anma Günleri Törenlerinin icrasında önemli arterler ile ana caddelerde ve benzeri mahallerde bundan sonra genel hayatı olumsuz etkileyebilecek yaya-motorize herhangi bir program uygulaması yapılmayacaktır.

                  
Ankara İl merkezinde Cinnah Caddesi – Atatürk Bulvarı ve Dikmen Caddesi – İnönü Bulvarı ile Ziya Gökalp Caddesi – Gazi Mustafa Kemal Bulvarı öncelikli olmak üzere kent trafiği akışının çok yoğun sağlandığı diğer ana arterlerde de, ulusal ve uluslararası nitelikte takvim ve programlara bağlanmış faaliyetler dışında, gerekçesi ne olursa olsun hiçbir faaliyet programlara alınmayacaktır.

                     
Nitekim Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 91’nci Yıldönümü Törenleri Ankara İlinde bu anlayış içerisinde geniş halk katılımlarıyla uygulanmış olup, ana cadde ve benzeri mahallerde sadece uluslararası takvime bağlanmış Büyük Atatürk Koşusunun gerçekleştirilmesiyle gün boyu yürütülen tüm etkinlikler  Ankara halkının dikkat, coşku ve katkısıyla başarı ile tamamlanmıştır.

                   
Türk Milli Kurtuluş Hareketinin bütünlüğü içerisinde Yüce Milletimizin bu anlamda destan yazdığı ve Türk Kahramanlığını sembolleştirdiği bu önemli günlerde Aziz Ankaralılar ile birlikte ortak şuurun yaşatılması esas olmak üzere giderek geniş halk katılımlarının da sağlanmasına yönelik çabaların sürdürülmesine devam edilecektir.

                         
Kamuoyuna saygıyla sunulur.

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.