Ana Sayfa > Genel > Muz Bahçeleri Kurulsun: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 42/1

Muz Bahçeleri Kurulsun: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 42/1

ilyastorgacMUZ BAHÇELERİ KURULSUN! – 1

Kaş’ta dört mevsim turizm yapmak için bir takım yatırımların yanında asıl hedef üretim’i arttırmaktır. Bu konuda turizm ile tarım ikiz kardeş gibidir. Birbirlerinden ayrılmazlar ve desteklerler…

 

ÜZÜLDÜĞÜM YEGÂNE OLAY: MARKA ÜRÜN KAZANDIRAMADIK!

Kaş’ta 27 yıl aralıksız Ziraat Odası Başkanlığı yapan Salih Demirci ile yaptığımız bir söyleşimizde bana anlattıkları geldi aklıma… “Çok uğraştık ama olmadı! Yerini bulmadı… Oysa bizim Demre tarafındaki Boğazcık, Sahil Kılıçlı; şimdi Demre’ye bağlı olan Üçağız, Çevreli, Kapaklı köyleri “Muz Yetiştiriciliği” için Alanya – Gazipaşa tarafına göre daha elverişli. Neden derseniz, orası Akdeniz’e karşı daha açık… Kış iklimi buraya nazaran daha sert geçiyor. Hâlbuki Demre – Kaş arası o tarafa nazaran daha ılıman. Muz bitkisinin sevdiği hava asıl bu tarafta. Ben bunları ezbere söylemiyorum; ziraat odası kaynaklarına, profesörlerin yaptıkları tespitlere göre söylüyorum. Ama maalesef üreticilerimiz, çiftçilerimiz bu işe pek rağbet etmediler, ettiremedik! Geri dönüp baktığımda öz eleştiri yaptığımda memleketimiz için çok faydalı olan, üreten ve istihdam yaratan “seçkin”, “marka” olacak bu yatırımı gerçekleştiremedik. Bunu ben kendi başarısızlığım olarak görüyorum. Eksi haneme yazıyorum.”

muz1

Geçen 30 yılda arz-talep dengesi örtüşmemiş… Hala da öyle… Ama bir üretici çıkıp bu işi yapsa iyi de para kazansa yerden mantar biter gibi muz bahçeleri çoğalıverecektir Kaş’ta… Zaten hep öyle olmamış mıdır?  Yıllar önce Yerel Gazete “Kaş’ın Sesi”nde Ziraatçılar bas bas bağırdılar “sera yapın, kazanın!” diye kimse kılını kıpırdatmadı… Şimdi adama “Sera yapma!” desen “adam öldürme” sebebi olur! Dün hangi noktada idik, bugün hangi noktadayız? Ama seranın dekar getirisi ortalama 5 bin TL civarında olmaktadır.

 

 muz2

DEKAR BAŞI 25 BİN!

Muz’un kilosu yaklaşık 2,5 – 6 TL arası değişiyor. Üreticinin elinden 2 TL ye çıksa, ağacından da ortalama 30–40 kg mahsul alsa… Ağaç başı 100 TL… Dekara ortalama 10.000 kg. meyve verimi alınacağı göz önüne alınarak üretim yapılırsa yıllık dekar başı ortalama 25 bin TL. İyi para!

 

MUZ AĞACININ ÖMRÜ 15–20 YIL!

Ağaçların meyve verme süresinin de 15-20 yıl olduğu unutulmamalıdır.

 

BARAJ ŞART!

 Ancak sulama gerektiği için ilk önce Kıbrıs barajının bir an evvel sulama kanalları ile birlikte hayata geçirilmesi şart!

Devamı var…

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.