Ana Sayfa > Genel > Saatlerin neden sağa doğru döndüğünü hiç merak ettiniz mi?

Saatlerin neden sağa doğru döndüğünü hiç merak ettiniz mi?

saatDünya’nın bir ülkesi hariç her yerinde saatlerin akrep ve yelkovanı sağa doğru döner.Peki neden akrep ve yelkovan sola doğru değil de sağa doğru döner ? Sola doğru dönen tek ülke hangi ülke? O ülke neden bütün ülkelerden ayrı davranıyor?

İlk olarak eski Mısırlılar, güneşin her gün düzenli bir hareketle doğduğunu; belirli zamanlarda gökyüzünün aynı noktalarında bulunup battığını gözlemlediler ve bunun bir günü zaman parçalarına ayırmada kullanılabileceğini keşfettiler Böylece güneşin bu hareketinden yararlanarak ilk güneş saatini yaptılar. Bu saat, meydanlık bir yere yüksek bir taş koymak ve güneşin hareketi sırasında, bu taşın gölgesini takip etmekten ibaretti. Mısır, konumu itibari ile kuzey yarım kürede fakat ekvatora da yakın bir ülke olduğundan, güneş doğduğunda, gölge hemen tam batıda oluşuyor, güneş yükseldikçe gölge kuzeye, yani sağa doğru hareket ederek, güneş batışında doğu yönüne ulaşıyordu Yani gölge bugünkü tüm saatlerin akrep ve yelkovanında olduğu gibi soldan sağa doğru dönüyordu Daha sonraları pilli saatlerde de yön değişmedi, hatta sağa doğru dönüşler ‘saat yönüne dönüş’ diye adlandırılır oldu. Avustralya gibi ekvatorun güneyindeki ülkelerde, güneş doğarken taşın gölgesi güneye düşer ve güneş yükseldikçe sola doğru dönüş yapar İlk saat orada keşfedilseydi, bugün akrep ve yelkovan ters yönde dönüyor olabilirdi.

Koskoca dünya da ise yalnızca Bolivya da zaman ters akıyor .Geçtiğimiz yıl yani 2014 yılında Bolivya hükümetinin aldığı ani bir karar ile Bolivya artık saatlerinin akrep ve yelkovanının ters döndürülmesine karar vermişti.. Bolivya başkanı bu kararın sömürgeciliğin izlerini silmek amacıyla alındığını açıklamış ,kendi kimliklerini korumak amacıyla bu uygulamaya başvurduklarını belirtmişti. İşte Bolivya’nın bütün dünyadan ayrı davranmasının tek nedeni de buydu.

Elif Bayar

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.