Ana Sayfa > Gündem > Seçim Bize Ait!

Seçim Bize Ait!

secimsize

Komplo teorileri insanda heyecan uyandırır. Adeta enerji içeceği etkisi yapar. Sağda solda bunları anlatasanız gelir. Ne var ki bu teoriler gerçek de çıkabilir yalan da! Sol cenahın kendine göre teorileri var, sağ cenahın da kendine göre. Artan teknoljinin yardımıyla bugün artık hem casusluk çok kolay hem belgeler üzerinde oynamak hem de halkı bir konuya inandırmak.

Bizler zaten tarih boyunca farklı komplolara kurban seçilmiş, hep bölünmek istenmiş, zarar görsün diye uğraşılmış bir milletiz. Ama aslında bu durum, dramatize edilecek bir şey değil. Aksine demek ki bu ülkede uraşmaya değecek bir şeyler buluyorlar ki uğraşanlar onca mesai harcıyor. Demek ki Türkiye’de bir ışık var!

Şu anda da iç güç-dış güç oyunlarına maruz kalıyoruz ve daha kalacağız da. Oyunların dönmesini engeleyemezsiniz ama oyunlara gelmemeyi başarabilirsiniz. Bunu başarmak için de ilk gereken itidaldir.

Size tavsiyem, hem Cemaat medyasını hem ulusalcı medyayı hem de iktidar yanlısı medyayı takip edin. Tek taraflı olarak hiçbir şeye inanmayın. Herkesin birbirinin kuyusunu kazmak istediği bu ortamda enformasyon olduğu kadar dezenformasyon da olur. Eğer bilgileri tek taraflı olarak edinirseniz dezenformasyona uğradığınızın farkına varamazsınız. Evet, enformasyon da almış olacaksınızdır. Ancak muhtemelen o denli motive edilmiş olacaksınız ki bazı gerçekleri de göremeyeceksiniz. Çünkü öfke, aklı kapatır.

Neden trafikte arkadan çarpan hatalı kabul edilir? Çünkü siz önünüze bakıyorsunuzdur. Neden futbolda arkadan yapılan müdahaleler yasaklanmıştır? Çünkü futbolcu önüne bakıyordur. Neden Cengizhan Batı’ya doğru sefere çıkmadan önce Çin’i egemenliğine almak istedi? Çünkü Çin arkasında kalacaktı. İnsan sadece önüne bakabilen bir varlıktır ama yaşadağı dünya 360 derecedir. Eğer birileri sizi tek bir hedefe yönlendiriyorsa o yöne bakmanızı isteme sebepleri halisane de olabilir nemrudane de. Ama gözler ve şuur size ait. Siz izin vermezseniz kimse sizin adınıza kullanamaz. Birilerinin gösterdiği yöne bakın, ama diğer yönlere de mutlak suretle bakın. Kendinizi kullandırtmayın!

Bir istihbaratçı bir ortama girdiğinde evvela kaç adet giriş-çıkış olduğuna bakar. Sonra da tüm açılara hakim olabileceği bir masa seçer. Güvenlik, önce her yönü görebilmek ve de her yönden gelen bilgileri değerlendirebilmekten geçer.

Bizler bölünmeyecek bir millet olarak yaşamak zorunda olduğumuzu da bilmeliyiz. Zira her bölünme güçsüzleşmeyi beraberinde getirir. Güçsüzleşmek de yok olmayı. Gücümüzü ne kadar kaybedersek yok oluşa doğru gidiyoruz demektir. Ülkemizi ne tek başına Ordumuz ne de Polisimiz koruyabilir. Ülkemizi ancak hep beraberken koruyabiliriz. Birisi ya da birileri bölünme çığırtkanlığı yapıyor: “ne var ki bölünsek, ayrılsak” diyorsa kulak asmayın. En eski siyasi taktiklerden birinin “nifak sok, parçala ve yönet” olduğunu unutmayın.

Hiçbir milletin tek bir insan prototopi yoktur. Farklı farklı olmamız bir güzellik ve de ahenktir. Eğlenmek için her zaman aynı mekana gitmek istemiyorsunuz, tatile hep aynı yere gitmiyorsunuz, her gün aynı yemeyi yemek istemiyorsunuz, her gün aynı filmi izlemiyorsunuz… İnsanların da aynı olmasını beklemeyin ve istemeyin. Bırakın herkes aynı fikirde olmasın, aynı zevkte olmasın. Renklilik güzeldir.

Her etki tepkiyi, her saldırı karşı saldırıyı doğurur. “Ben barıştan yanayım” deyip de “topunuzun belasını istiyorum” akımına kapılıp gitmeyin. Nefret ve kin duygusu bize Amerika’dan ya da İsrail’den gelmiyor. İçimizde var. Ama bunları alt edebilme yeteneğimiz de içimizde var. Seçim bize ait!

Ahmed Yenigün

– Haber Lotus –

HLotus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.