Ana Sayfa > Genel > Sezai Karakoç’un Memleketi Diyarbakır’da “Uluslararası Sezai Karakoç Sempozyumu”

Sezai Karakoç’un Memleketi Diyarbakır’da “Uluslararası Sezai Karakoç Sempozyumu”

Sezai Karakoç, memleketi Diyarbakır’da Uluslarası bir sempozyumla “yaşarken” anılacak. Sempozyum 5-7 Nisan 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyarbakır Valiliği ve Dicle Üniversitesi Rektörlüğü işbirliğiyle, 5-7 Nisan 2012 tarihlerinde, Diyarbakır’da “Diyarbakır’da Yetişen Kültür ve Sanat İnsanları:2 – Uluslararası Sezai Karakoç Sempozyumu” düzenlenecek.

 Sempozyum tertip heyeti başkanı Prof. Dr. Ayşegül Jale SARAÇ’ın akademisyenlere yönelik katılım çağrısı aşağıdadır:

 

ULUSLARARASI SEZAİ KARAKOÇ SEMPOZYUMU

(5-7 NİSAN 2012/DİYARBAKIR)

Değerli Akademisyenler,

Sezai Karakoç, günümüz Türk edebiyatının en önemli isimlerindendir. 1950’den bu yana yazdıklarıyla, özellikle genç şairler üzerinde önemli bir
iz bırakmıştır. Sezai Karakoç’un şiirindeki imgeler ve çağrışım zenginlikleri, bugünkü Türk şiirinin temelini oluşturmaktadır.

Diriliş düşüncesi ve getirdiği yeni medeniyet fikri, yakın dönem düşünce hayatımızın önemli mihverlerinden biri durumundadır.

Sezai Karakoç’un uluslararası nitelikte bir Sempozyumla anılması son derece önemlidir.

Sempozyumun amacı dilimize, edebiyatımıza ve kültürümüze hizmet etmiş uluslararası nitelikteki değerlerin yeni nesillere detaylı olarak tanıtılmasıdır.

Bu kongrenin bir diğer amacı da, değerlerimizin ölümünden sonra değil, yaşadığı süreçte de hatırlanabilmesine vesile olmaktır. Sezai Karakoç bu bakımdan
iyi bir örnek olacaktır.

Geçmişi, tarihin derinliklerine dayanan Diyarbakır ilimizde her dönemde önemli devlet adamları, sanatçılar, şairler, yazarlar ve bilim adamları yetişmiş ve milletimize kendi alanlarında olumlu katkılarda bulunmuşlardır. İşte bunlardan birisi de şiirimizin ve düşünce hayatımızın büyük değerlerinden olan Sezai KARAKOÇ’tur.

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü ve Sempozyum Tertip Heyeti olarak bu amaç doğrultusunda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve Diyarbakır Valiliği işbirliğiyle, “Sezai KARAKOÇ” konulu uluslararası bir sempozyum düzenlemekteyiz.

Yurt içinden ve yurt dışından birçok bilim adamı ve uzmanı bir araya getirecek olan “Uluslararası Sezai Karakoç Sempozyumu” ile ilgili bildirinizle katılımınızı bekler, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Saygılarımla….

 DÜZENLEME KURULU BAŞKANI

Prof. Dr. Ayşegül Jale SARAÇ

Dicle Üniversitesi Rektörü

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.