Ana Sayfa > Genel > Suriye’deki İnsanlık Dramını Anlatan İlk Roman Yayınlandı: Kral Ölünceye Dek

Suriye’deki İnsanlık Dramını Anlatan İlk Roman Yayınlandı: Kral Ölünceye Dek

Suriye’de insanlık tarihinin en dramatik savaşlarından biri yaşanıyor. Her gün yüzden fazla insanın can verdiği topraklardan milyonlarca insan kaçmış durumda. Savaşın ne zaman biteceği kocaman bir soru işareti. Yazar İsa Yılmaz bir ilke imza atarak, birinci tanıkların anlattıklarından yola çıkarak Suriye’de yaşanan insanlık dramını romanlaştırdı. Kral Ölünceye Dek adındaki roman Paradoks Yayınları’ndan çıktı.
.
Tanıtım Yazısından:

Suriye’de savaş tüm nefretiyle devam ediyordu. Üç kişiden biri ölmüş, biri özgürlük için direniyor ve öteki ülkeyi terk etmişti. Duvarlara yazı yazan çocuklar öldürülmüştü. Sprey boyalar yasaklanmıştı. Kral böyle buyurmuştu.
Onun askerleri vardı, hiç bir şeye acımayan askerleri… Ve onlardan biri, nişanlısı Lara’ya kavuşmak için yüz insanı öldürmeli ve onların kulaklarını kesip toplamalıydı. Ona haber salmıştı: Sonsuza dek uzasa bile, savaşta ayaklarımı ve gözlerini kaybetsem bile döneceğim. Senin için mutlaka döneceğim sonsuzun birinde… Gedira, hani şu gözleri kanla dolan, annesini ve babasını ölürken gören küçük kız, onun son kurbanıydı, Lara’ya kavuşmak için onu da öldürmeliydi.

“Düşünsene şunu,” dedi Hayal. “Hani birinin kalbinden kaçarken mayın tarlasına düşer ya yüreğin. Mezarlığa çevirmiştir aşk her yanı. Kımıldarsan ölürsün, sonsuza dek öyle de kalamazsın… İşte böyle bir aşkı ve böyle bir kaçışı şimdi sen bana izah edebilir misin?”
“Süslü kelimeler bunlar,” dedi Kral. “Bir çocuğa göre değiller.”
“Sen de,” dedi Hayal. “Bir köpeğe göre çok iyi bir yatakta uyuyormuşsun. Sana göre değil bu döşekler.”

Son insan da ölünceye dek sürecekmiş gibi uzayan bir savaşın gerçek yüzünü görmek isteyenlere, birinci tanıklarla kurgulanmış bir savaş ve aşk romanı: Kral Ölünceye Dek…

http://www.dr.com.tr/Kitap/Kral-Olunceye-Dek/Isa-Yilmaz/Edebiyat/Roman/Turkiye-Roman/urunno=0000000426563

HLotus

One thought on “Suriye’deki İnsanlık Dramını Anlatan İlk Roman Yayınlandı: Kral Ölünceye Dek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.