Ana Sayfa > Genel > Taksim Saldırısında Soru İşaretleri…

Taksim Saldırısında Soru İşaretleri…

Taksim’de meydana gelen eylemcinin ölümüne otuz civarında vatandaşımızın yaralanmasına neden olan bombalı saldırı bir çok soru işaretini de beraberinde getirdi. Saldırının zamanlaması ilginçti. PKK’nın eylemsizlik sürecinin bitişiyle eş zamanlıydı. Fakat beklenen olmadı. PKK saldırıyı üstlenmedi. PKK sözcüsünün CNN’e  “Taksimdeki saldırıyla ilgimiz yok, haberimiz yok” açıklamasını yaptığı yazıldı. Hatta örgütün eylemsizlik kararını 2011 seçimlerine kadar uzattığı duyuruldu. BDP’den saldırıyı kınayan açıklama geldi.

Bu durumda olası kurgusunun dışına çıkıp farklı sorularla olayı irdelemek gerekiyor.

1- Bu saldırının ardında PKK mı var?

PKK’nın medyada yer aldığı biçimde yurtiçindeki adamlarını mümkün olduğunca “asker ve polisle karşı karşıya gelmeyin” diyerek uyardığı ve  yurtdışına yönlendirdiği bir dönemde böyle bir eyleme kalkışması düşük bir ihtimal olarak gözüküyor.

2- Bu saldırıyla suç yıkılmak mı istendi?

 Bu saldırının ardında PKK yoksa kimler olabilir? Amaç PKK’nın üzerine atıp, olası bir eylemsizlik süresi uzatımını engellemek miydi? Olabilir.. Akla yatan bir ihtimal gibi duruyor. Fakat bu kadar basit argümanlarla istenen sonucun sağlanamayacağı da hesap edilebilir pekâlâ… Burda “eylem sonucu can kaybı yüksek olsaydı” ihtimali ancak bu şekilde bir hesabı akla getirebilir.     

3- PKK içerisinde uyumsuzluk mu var? Örgüt yönetimin hakimiyeti zayıf mı?

Bu ihtimal de akla yatkın bir seçenek olarak önümüzde duruyor. Fakat otoriter bir örgüt yapısı içinde başına buyruk eylem yapan örgüt elemanları varsayımının bir varsayım olmanın ötesine geçebilmesi için daha inandırıcı somut verilere ihtiyaç varıdr. Hele ki yapılan eylem türünün kısa vadede organize edilebilecek çapta bir eylem olmadığı hesap edilirse…

4- Amerikan Elçiliği Amerikalıları uyardı mı?

Habertaraf’ta yeralan iddiaya göre Amerikan elçiliği Amerikalıları Taksim’de patlama ihtimaline karşı uyarmıştı…

Patlamanın ardından Habertürk’e konuşan organizatör Özcan Işık, çok önemli bir iddiada bulundu. Cumartesi gecesi Taksim’deki Rumeli Han’da Amerikalı davetlilerin de bulunduğu Cadılar Bayramı kutlaması yapıldığını anlatan Işık, Amerikalılardan sürpriz bir şekilde rezervasyon iptalleri geldiğini dile getirdi. Özcan Işık, şöyle konuştu: “Rumeli Han’daki Atölye’de, yabancı bir müşterimizin Cadılar Bayramı nedeniyle parti düzenleme talebi oldu. Cumartesi gecesine değin katılacakların rezerve talebi 30 kişiydi. Ancak, parti talebinde bulunan müşterimiz arayıp 12 iptal olduğunu ifade etti. Müşterimiz Amerikan Elçiliği’nin Amerikalıları arayarak ‘Taksim’de bomba patlayabilir’ uyarısında bulunduğunu söyledi.”

 

5- Amerika Türkiye’yi uyardı mı?

Türk basında The Daily Telegraph Gazetesi’ndeki bir haber de yeraldı. Habere göre ABD kapalı kapılar ardında Türkiye’yi tehdit etmişti. Bu olay “kapalı kapılar ardında yapılan tehdidin” açık bir versiyonu mu sorusunu ister istemez akla getiriyor. The Daily Telegraph gazetesi daha önce AK Parti’nin İran’dan yardım aldığı iddialarını ortaya atan provakatif bir habere de imza atmıştı.  

6- Bugün Taksim Meydanı üzerinde  yarım saat tur atan Jetlerin zamanlaması tesadüf müydü? Tesadüf değilse verilmek istenen mesaj neydi? Bu olayla bir ilgisi var mıydı?

Bütün bu soruların dikkatle incelenip bunun üzerinden sağlıklı bir değerlendirme yapılması gerekiyor. Ve asıl önemlisi milletçe oynanan oyunlara karşı uyanık olmak ve ciddi bir strateji geliştirebilmek gerekli.

– Haber Lotus-

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.