Ana Sayfa > Genel > Telefonunuzu kapattığınızda gerçekten kapattığınızdan emin olun

Telefonunuzu kapattığınızda gerçekten kapattığınızdan emin olun

lolipopAndroid 5.0 Lollipop kullanıcıları büyük bir virüsün tehdidi altındalar. But tür telefonlara bulaşma imkanı fazla olan bu virüs , kullanıcıların telefonu kapatması halinde etkin hale geliyor ve telefonun kapanmasını engelliyor.Telefonunu kapattığını düşünen kullanıcıysa telefonu gönül rahatlığıyla bırakıyor.Zararlı yazılım bu sırada aslında açık olan bu telefonda her türlü zarar verici eylemini gerçekleştiriyor.Hem de ortaya çıkmasının hiçbir ihtimali olmuyor.

Bir antivirüs yazılımı üreticisinin tespit ettiği bu yazılım, kullanıcı telefonunu kapatmak için telefonunun kapatma düğmesine bastığında harekete geçiyor ve kullanıcıyı aldatmak için ekrana sahte bir kapatma penceresi çıkarıyor. Daha sonra da yine kullanıcının olayı anlamaması için zararlı yazılım ekranı tamamen karartıyor ve cihazın tüm sinyal uyarılarını kesiyor. Kullanıcı cihazının kapandığını sanırken, yazılımın yayacağı virüs arka planda rahat bir şekilde yayılıyor.

Bu zararlının bir telefona kendini kopyalayabilmesi içinse telefonun ‘Rootlanmış’ olması gerekiyor. Android’in temel güvenlik duvarlarını kırmamış normal kullanıcılar içinse henüz bir tehlike teşkil etmiyor. Ancak eğer telefonunuzu daha önce root’ladıysanız,yani temel güvenlik duvarlarında değişiklik sağladıysanız telefonunuzu kapadığında gerçekte kapanmış olduğuna emin olmak için, pilini çıkarmalı ve tekrar kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde telefonunuzun çökmesi yada artık işlemez duruma gelmesi an meselesi olabilir ..

Elif Bayar

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.