Ana Sayfa > Genel > Türkiye’de İlk Radyo Yayını

Türkiye’de İlk Radyo Yayını

27 Nisan 1927’de Türk Telsiz Telefon A.Ş. adı ile özel bir kuruluş olarak radyo yayın hayatına başlandı. 1938 yılında Devlet Radyosu kurulunca yayın hayatı bitirecekti. Kurucuları olarak Mahmut Soydan, Falih Rıfkı Atay ve Celal Bayar Bilinir.

Radyo yayın hayatı ilk olarak Amerikalı amatörler tarafından 1906 yılında Noel’de gerçeklemiş ve dünyanın farklı yerlerinde radyo yayınları yapılmaya devam etmiştir.

Radyoculuk tarihi, Türkiye’de 1925’e kadar götürülebilir. Önce “Telsiz Tesisi Hakkında Kanun” çıkarılmıştır. Kanun; Ankara’ya büyük bir telsiz istasyonu kurulmasını kapsar ve telsiz şebekesinin kurulmasını ayrıca ifade eder. 1 Mart 1926’da Ankara’da çelik direkler dikilmeye başlanır ve böylece yavaş yavaş radyo hayatına giriş yapılmış olacaktır. Türk Telsiz A.Ş. adı ile kurulan şirketin 8 Eylül 1926 yılından itibaren istasyonları işletme hakkını almış ve şirket için ayrılan sermaye 150.000’dir.

Merve Yezda Bingöl

Kaynaklar

https://www.cnnturk.com/tarihte-bugun/tarihte-bugun-27-nisan

https://www.trt.net.tr/kurumsal/tarihce

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.