Ana Sayfa > Edebiyat > Türkçülük Akımının Roman Türünün Gözde Yazarı: Müfide Ferit Tek

Türkçülük Akımının Roman Türünün Gözde Yazarı: Müfide Ferit Tek

Müfide Ferit Tek [1892-1971]Türkçülük akımının roman türünde ilk temsilcisi olarak kabul edilir. O, Kurtuluş Savaşı’na kalemi ile destek verdi. Önemli bir sanat tarihçisi olan Emel Esin’in annesidir ve eşi, Türkiye’nin ilk içişleri bakanıdır.

Hürriyet taraftarı olan bir babanın kızı olan Müfide Hanım, ilköğrenimine Trablusgarp’ta başladı. Ancak Türk okulu olmadığı için İtalyanların okuduğu St. Joseph Rahibe Okulu’na gitti. Fransızca ve İtalyancayı burada öğrendi. Arapça ve Farsçayı özel ders alarak öğrendi.

1903 yılında gizlice gönderildiği Paris’te Versailles Lisesi’ne gitti. Orada Trablus’tan kaçarak Paris’e gelen Ahmet Ferit Tek ile 1907 yılında –on beş yaşında- evlendi. Hayatı, kocasının sürgün edildiği veya görevli olarak bulunduğu çeşitli şehirler ve ülkelerde geçti.

Yusuf Akçura’nın desteğini alan yazar ilk romanını yazacak ve ona Aydemir adını verecekti. [1918] Bu eser, Halide Edip Adıvar’ın Yeni Turan isimli romanından sonra yayımlanmış ikinci Turancı romandır. Eser, birkaç gazetede tefrika edilir. Roman, bir kuşağı etkilemişti ve yıllar sonra Şevket Süreyya Bey, bu romandan etkilenerek Aydemir soyadını aldı.

Eşi 1921 yılında diplomatik görevle Fransa’ya gönderildi. O sırada École des Sciences Politiques’ten mezun oldu. Bu arada Pierre Loti’yi ölüm döşeğinde olduğu hâlde ziyaret etti. Pervaneler’i 1924 yılında kaleme aldı; bu eser Yedigün Dergisi‘nde tefrika edildi. Türk Yurdu dergisinde yazılar yazdı ve Süyümbike mahlasını kullandı.

Jinekolog Pakize Tarzi ile 1948 yılında Türkiye’deki ilk Soroptimist kulüp olan İstanbul Soroptomist Kulübü’nü kurdu ve kurucu başkanlığını üstlendi.

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.