Ana Sayfa > Gündem > 3 Kasım 2013 Hibrit Güneş Tutulması

3 Kasım 2013 Hibrit Güneş Tutulması

hybrid

”Güneş tutulmaları huşu uyandıran önemli olgulardır. Tüm gizemli olasılıklar içine; niyetlerimizi ışıklandırıp, arındırarak iletmemiz dileği ile ”

21. yüzyıl içinde toplam 224 ayrı Güneş tutulması bulunuyor. Bunlardan 77 tanesi Parçalı, 72 tanesi Halkalı, 68’i Tam ve 7 tanesi de -Nadir Hibrit Tutulma- halinde saptanacak.

Güneş tutulmaları sıklıkla önemli sonlar ve başlangıçların habercisi halinde görülürler. Tutulma tarafından tetiklenilmesi beklenilen olayların gelişmesi, dört-beş aylık bir sürece yayılabilir. Tutulmalar, bazen kişisel kalıpları kırmak için gereken kavşaklar haline dönüşüp, fırsatlar da sunabilir.

3 Kasım 2013 Nadir Hibrit Güneş Tutulması, tümü ile, az rastlanılan tutulmalardan ve 11 ° 16 Akrep’de bekleniyor. Bir sonraki hibrit tutulma ise, 20 Nisan 2023’de gerçekleşecek.

21. yüzyılın diğer nadir hibrit tutulmaları, Nasa’dan ”Mr. Eclipse” Fred Espenak’ın verileri doğrultusunda; 2032, 2049, 2050 ve 2067 yıllarında beklenilmektedir.

Akrep burcunda olanlar ve yükseleni Akreplerle birlikte Aslanlar, Kova ve Boğa’lar daha yoğun etkiler alabilir. Akrep burcu olduğunu bildiğimiz Türkiye, sosyoekonomik anlamda yeni ve önemli dönüm noktalarını deneyimleyebilir. Tutulmalar ruhsal düzeyde etkinliği bulunan olaylardır. İnsanlar üzerinde bir tutulmanın en derin etkisi, izdüşüm alanına göre değişir. 3 Kasım tutulması sırasında, Comet Ison da, yavaş yavaş, çıplak gözle görülebilmeye aday. Mars gezegeni ise, Ison’un arka plan doğrultusunda bulunacaktır.

Tutulma, Uzak doğu Kuzey Amerika, Karayipler, Güney Amerika, Güney Grönland, Atlantik Okyanusu, Güney Avrupa, Kuzey Afrika, Madagaskar ve Orta Doğu’dan, Pazar, 3 Kasım günü ise, öğleden sonra, ekvatoral Afrika’da çok dar bir parça (Gabon, Kongo, Uganda, Kenya, Etiyopya ve Somali) boyunca tam tutulma halinde görünür olacaktır. Bu arada, binlerce yabancı turistin, olayı yakından izleyebilmek için Uganda’yı ziyaret etmesi organize edilmiştir.

Güneş tutulması , önce halkalı tutulma olarak başlayacak, sonra da, tam tutulma biçiminde devam edecek, Dünya’nın bazı bölgelerinde tam, bazı bölgelerinde halkalı olması, olguya, Hibrit tanımını getiriyor.

Atlantik Okyanusu üzerinde başlayacak tutulmada , Ay’ın gölgesi , Batı Afrika’dan karaya basacak ve kıta doğusuna yürüyecek, tabi bu durum, Afrika’nın tam tutulma izlemesi demek . Güney Avrupa ülkeleri ve Türkiye’den ise, parçalı tutulma halde, günbatımı zamanında izlenebilecek.

 

TUTULMA VE SONRASINDAKİ DEPREMLER ARASINDA İLİŞKİ VAR MI?

Tutulmalar sıklıkla deprem, sel , volkanik hareket gibi çeşitli felaketlerin başlatıcısı gibi görülmektedir. Oysa, araştırma sonuçları bunun nedenselliğinin büyük bir etken olamayacağını öngörüyor. Özellikle 1999 tam Güneş tutulmasının kusursuz izlendiği ülkemiz, olayın 6 gün ardından büyük depremle sarsıldığında , bu acı deneyim, ciddi anlamda afetlerle ve tutulmalarla ilgili bağlantıları zihinlerde pekiştirmiştir. 1 Ağustos 2008 yılında Çin’den iyi izlenen tutulmanın 4 gün sonrasında ise Çin büyük depremle sallanmıştı.

 

Yapılan araştırmalara göre, her yıl en az 2, en fazla 5 Güneş tutulması olabilir, buna kıyasla her yıl, şiddeti 6.0’ın üzerinde çok sayıda deprem gerçekleşir. Araştırmalar ve istatistikler 1974 yılında büyüklüğü 6.0 veya üzerinde 97 adet, 1990 yılında ise 88 adet deprem olduğunu ortaya koymuş, oysa 1990 ve 1974 senelerinde sadece 2’şer Güneş Tutulması gerçekleşmiş, böylece toplam 4’e karşı 185 rakamı ortaya çıkmış.

Sonuçta, tutulmalar ve depremler arasında görülen ilişki bağının inceltilmesi tavsiye edilmiş.

 

İNANIŞLAR

Aslında çok eskilerden beri , güneşin kapanarak göğün mavisinin geceye dönüşü korku ve dehşet veren bir hadise idi, çabucak bertaraf edebilmek adına kurbanlar kesilmesi, gürültü yapılması, dua edilmesi olağandı.

Eski Çin’de olaya neden olan ejderha’yı korkutmak için tutulmalar sırasında gürültü patırtı icadı gelişmiş ve on dokuzuncu yüzyıla kadar, Çin donanması da zaman zaman geleneği top ateşi ile sürdürmüştü.

Hindistan, Güneydoğu Asya halkları tutulma sırasında iblislerin, Eski Mısır da ise, Apophis’in Güneş’e saldırdığı inançları vardı. Salgın hastalığın yayılmasına neden olduğu düşünülen tutulmalar için özel ritüeller ve dua biçimleri uygulanmıştır.

Yakın zamana, 1970 yıllarına kadar, Türkiye’de Güneş tutulmaları esnasında ok atılması, teneke çalınması ve silah atılması olağan adetlerdendi. Erken kültürlerde dünyanın sonunun geldiğine inanılmasının yanında, Eski Türk inanışları dahil, güneş ile kötü ruhların mücadeleye kalkışması ve güneşin tutuklanarak karanlıklar alemine çekilmesi korkusu sözkonusudur. Ay ve Güneş tutulmaları nedeni ile, su baskını , büyük deprem, ünlü kişilerin ölümü, kıtlık, savaş çıkacağı inançları da yoğundu.

İslami gelenekte, mutlaka hayra yönelik dualar edilmesi ve ”Fetih Suresi” okunması önerilmiştir.

Elbette, iç gücümüzü, inancımızı, sevgi ve hayra odaklamamız, akan enerjilerin olumlu aktarımında önemlidir.

Ferda Ercan Uyulan. 30 Ekim 2013

https://www.facebook.com/okultizmveenerji

http://en.es-static.us/upl/2013/11/november-3-solar-eclipse.gif animasyonGüneş tutulması

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.