Ana Sayfa > Genel > Abdal Musa’yı Uluslararası Alana Taşıyalım: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 81

Abdal Musa’yı Uluslararası Alana Taşıyalım: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 81

ilyastorgacElmalı Tekke Köy’de bir inanç kutbu bulunmaktadır: ABDAL MUSA. Her yıl yapılan etkinlikler ile bir hafta kutlanılan bu şenlikler her yıl daha da artan katılımlarla ekonomik hayata ivme kazandıran bir olgu olarak karşımızda durmaktadır.

Bu inanca gönül veren o kadar insan her yıl işini gücünü bırakıp buraya akın akın gelmektedir. Yani bizim oluşturmak istediğimiz turizm hareketi kendiliğinden başlamış… Bu hareketi yok saymak, kendi akışına bırakmak yerine buna ivme kazandırmak, uluslar arası arenaya taşımak için destek versek buradan elde edilen kazanımları hepimiz bölüşsek daha iyi olmaz mı?

Aynı inanç isminde Muş ilinin Varto ilçesi her yıl “Kop Tepesi Şenlikleri” düzenlemektedir. Buraya da yurtdışında yaşayan gurbetçiler, yıllık izinlerini özellikle bu zaman dilimine denk getirerek katılımda bulunmaktadırlar. Aynı bölgedeki Hınıs ilçesinin 84 köyünün yarıya yakını bu inanca tabiidir. Toplam 30 bin nüfusa sahip olan Hınıs ilçesinde kayıtlı vatandaş sayısı 571 bin kişidir. Bu sayılanın büyük bir kısmı yurtiçi ve yurtdışında yaşamakta ve yaz döneminde turizm hareketine katılmaktadırlar.

abdalmusaBu sayıya toplam nüfusu 33 bin olan Varto ile 32 bin olan Karlıova’yı da katarsanız ve bu ilçelerinde Hınıs gibi başka bölgelere ve yurt dışına çok göç vermiş olduğu gerçeğini eklerseniz; Hınıs – Tekman – Karlıova – Varto sınırları arasında kalan Bingöl dağlarının zirvesindeki Kop Tepesi’nin önemini algılarsanız. Şayet aynı inanç sistemi içinde olan bu insanları bir şekilde “ABDAL MUSA ETKİNLİKLERİ” dahil edebilirsek yaz sezonu boyunca bir milyona varan bir turizm hareketini başlatmış olmaz mıyız? Sadece bir hafta boyunca 10 milyon tabak yemek dahi verseniz bölge ekonomisi uçar gider. Bu konuda çevre ilçelerdeki Belediyeler, sivil toplum kuruluşları elini taşın altına koymalıdır bence…

10 Mayıs’ta sırf Abdal Musa’yı gezmeye gelen İzmir Narlıdere ekibiyle bir arada bulunmuştum. Sırf ABDAL MUSA’yı ziyaret etmek ve adak Kurban ibadetlerini yerine getirmek için geldiklerini ifade etmişlerdi.

İnanç turizmi her dönem geçerli ve gündemde önemini koruyan bir olgudur. Daha yakın zamanda Katolik Dünyası’nın lideri Papa’nın seçimleri sırasında bile Roma’ya seçim heyecanını yaşamak üzere dünyanın dört bir tarafından 5 milyon insan akın etmiş gelmiştir.

Umarım meramımı anlatabilmişimdir.

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

abdalmusa1 abdalmusa2

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.