Ana Sayfa > Genel > Şehitlerimize Sahip Çıkalım: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 82

Şehitlerimize Sahip Çıkalım: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 82

ilyastorgacBu yazımızda da tarihimize, geçmişimize, ecdadımıza şehitlerimize vefa göstermek istiyoruz. Bu nedenle de yazımıza

“Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?

Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!

Canı, cananı, bütün varımı alsın da Huda,

Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.”

Dizelerinde en iyi ifadeyi bulan şehitlerimizi konu aldık.

Yaptığım araştırma sonucu 93 harbi olarak da bilinen 1877–8 Osmanlı-Rus Savaşı ve 1989 yılına kadar geçen süre içinde “bu topraklar için toprağa düşmüş asker” sayımız Kaş ilçesine kayıtlı 112 (yüz on iki) kişidir. 1989’dan beri de dört şehit daha vermiştir. Bu araştırmam Kaş Kaymakamlığı’nın resmi sitesinde yayınlanmıştır. Bakınız: “http://www.kas.gov.tr/turkce/kas/67-sehitler.html

sehitler2Demem o ki bu muhteşem ülkenin neresine giderseniz gidin toprağın altı şehirlerle doludur. Biz bilmesek de, görmek istemesek de bu böyledir.

Genelkurmay Başkanlığı’nın yaptığı şehitleri tespit çalışması yanılmıyorsam sekiz ansiklopedik boy ciltte toplanmış ve yayımlanmıştır. Kabaca yaptığım hesaba göre yaklaşık 50 bin şehidimizin ismi geçmektedir. Halbuki tarihte bize öğretilen en az 250 bin şehit verildiğidir… Hani ya geri kalan 200 bin şehit?

Her ailenin Çanakkale ismi geçince “Benim dedem de Çanakkale!ye gitmiş, dönmemiş!” sitemini işitiverirsiniz gayr-i ihtiyari olarak… Onun içindir Çanakkale’ye akın akın gitmeler… Çanakkale ismi geçince “Fatihalar” okumalar…

Evet, şehitlerimiz, atalarımız bu vatan için yapılması gerekeni yaptılar… Peki ya biz? Bizler üzerimize düşeni yapabildik mi? Bu vatanı bize canları pahasına bırakan şehitlerimizin isimlerini tespit ettik mi? Sembolik de olsa onların anısına bir “Şehitlik” inşa ettik mi?

Yapabilenler koskocaman bir “Helal Olsun!”  Ama yapamayan beldeler, ilçeler… Türkiye’mizde 957 ilçenin kaçında Şehitlerimiz için sembol bir mezarlığımız var? 3225 beldemizin hangisi canıyla bu vatanı bize bırakan ecdadımızın hatırına bir şehitlik yaptırdı?

Bakalım bu ayıbımızı örtmek, ecdadımızın ruhunu hoş etmek ne zaman, kimlere nasip olacak?

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

sehitlik

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.