Ana Sayfa > Genel > Ağlamanın Sağlığa Ne Gibi Faydaları Var?

Ağlamanın Sağlığa Ne Gibi Faydaları Var?

gozyasiBazılarımız sık sık gözyaşlarına boğuluruz, bazılarımızsa ne olursa olsun hiçbir zaman ağlamayız, çünkü herkese güçlü görünmemiz gerekir . Aslında bu düşüncemiz tamamen yanlıştır . Arada bir de olsa herkesin ağlamaya ihtiyacı vardır. Çünkü gözlerimizden düşen yaşların sağlığımız üzerinde birçok olumlu etkisi vardır..

Peki bu etkiler nelerdir ? Bu yazımızda sizin için ağlamanın insan vücuduna faydalarını araştırdık.Bakalım gözümüzden dökülen su damlalarının vücudumuza ne gibi faydaları varmış ..

– Yapılan araştırmalara göre, ağlarken üzerimizde bulunan tüm negatif duyguları gözyaşlarımızla kendimizden uzaklaştırabiliyormuşuz.Böylece stres de bizden uzaklaşmış oluyor.

– İnsanlar ağladıkları zaman çok kırılgan ve güçsüz görünürler. Fakat bu gibi durumlarda da çevremizdeki insanlarla çok daha güçlü ve duygusal bir bağ kurarız. Onlarla aramızdaki ilişkilerimiz güçlenir.

– Üzüntü sebebiyle ağladığımızda gözümüzden dökülen yaşların içeriğinde vücudumuzda bulunan bazı zehirli atık maddeler de yer alıyor. Bu nedenle ağlarken , aynı zamanda bu maddelerden de arınmış oluyoruz.

– Göz kuruluğunu önleyerek gözlerimizin daha iyi çalışmasını sağlıyor.

– Kendimizi çok daha iyi hissetmemizi sağlayan endorfin hormonunun salgılanmasını tetikleyen en önemli etkenlerden birisi ağlamaktır.

– Ağlamanın kan basıncımızı düşürdüğü söylenir. Halbuki ağlamak sadece stresten dolayı yükselen kan basıncımızı düzenler.

– Vücudumuzda kalp ve damar hastalıklarının yanı sıra mide, kas ve kemik ile ilgili bazı hastalıklara neden olan hormonların vücudumuzdan atılmasını sağlar.

– Burnumuzun içinde bulunan bazı bakteri ve iritanlardan kurtulmamızı sağlar. Ağlarken burnumuzun akmasının nedeni de budur.

– Gözyaşlarımızda bulunan bir kimyasal olan lisozim, anti-bakteriyel özelliği taşır ve böylece gözümüzde enfeksiyon oluşumunu engeller.

– Ağlamanın gözlerimiz için bir diğer faydası da, gözümüze kaçan iritanların gözümüzden atılmasını sağlamak. Eğer gözünüze bir şey kaçtıysa ağlamayı denerseniz, işe yarayacaktır.

Bu kadar faydası varken ağlamaktan neden korkuyorsunuz ? Korkmayın; sırf başkalarına güçlü görünmek için kaya gibi durup ağlamamanın sadece kendinize zararı olduğunu unutmayın…

Elif Bayar

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.