Ana Sayfa > Genel > Aristoteles ve Plotinus’un Takipçisi: Alberti

Aristoteles ve Plotinus’un Takipçisi: Alberti

Leon Battista Alberti, [1406-1472], İtalyan Rönesans hümanist; yazarı, sanatçısı, mimarı, şairi, dil bilimci, rahip, filozof ve kriptograf.  Johannes Trithemius ile paylaştığı ileri sürülen Batı kriptografisinin kurucusu kabul edilir.

Aristoteles ve Plotinus’u takip eden Alberti, bir hümanist olarak kabul edilir. Atölyelerde eğitim gören sıradan zanaatkârlardan farklı olarak nitelendirirdi. Asil bir ailenin ferdi olan sanatçı, Roma curia’sının bir parçası olarak özel bir statüye sahipti.

James Beck, onun sık sık sadece bir mimar olarak nitelendirdi. Aslında Alberti daha çok bir sanatçı olarak biliniyordu ve bunun yanında birçok açıdan bir matematikçiydi. On beşinci yüzyılda bu alanda büyük gelişmeler kaydetti. Tasarladığı en önemli iki bina, -Mantua’daki- San Sebastiano [1460] ve Sant’Andrea [1472] kiliseleridir.

Matematiği, bilim ve sanat tartışmalarının başlangıç noktası olarak görür.  Resim Üzerine [Della Pittura] isimli incelemesinde resim konusunda yapacağı kısa yorumu sağlamlaştırmak adına meseleyi ilgilendiren kısımlar için matematikçilerden yardım almıştır.

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.