Ana Sayfa > Genel > Atayurt’ta Din Görevlileri Semineri Yapıldı

Atayurt’ta Din Görevlileri Semineri Yapıldı

Oş Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Güney Kırgızistan bölgesi din görevlilerine yönelik 9. Seminerini düzenledi. Kırgızistan Müftüsü ve bölge kadılarının katıldığı açış konuşmalarında iki kardeş ve akraba topluluğun dini ve milli açıdan ortak paydaları ve işbirliğinin önemi üzerinde duruldu. Türk tarafı yöneticisi olarak seminerde açış konuşması yapan Prof. Dr. Mevlüt UYANIK, ATAYURT’ta bağımsızlık sonrası açılan ilk ilahiyat fakültesi olarak yirminci yılın kutlandığını, şimdiye kadar 400 üzerinde mezun, bu seminerlerde yaklaşık 600 kişiye dini temel ilimler hakkında bilgiler verildiğini belirtti.

Prof. Dr. Mevlüt Uyanık konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Kırgızistan halkına hizmet etmeyi, dini sahih kaynaklardan hareketle öğrenmeyi, öğretmeyi ve yaşamayı biricik hedef seçtik.

Türkiye’deki kardeşleriniz olarak buradan götürdüğümüz temel islami bilgiler ile yaşadık. Bunlardan en önemlisi Osman el Oşi’nin akaid kitabıdır. Hala çok okunur ülkemizde. Bu itikad temelimizi oluşturur, diğer hukuk/fıkıh temelimizi ise Özgen’de medfun İmam Serahsi hazretlerinden aldık. İnşallah seminerin bir hukuk dersini İmam Serahsi anısına orada yapmayı planlıyoruz.

Bu fakültede verilen akademik  eğitim ve yapılan seminerler Atayurt ile Anayurt’un manevi köprüsünü kuruyor. Bu nedenle sizleri ağırlamaktan son derece memnunuz, kıvançlıyız.  Oş, Batkent ve Celalabad bölgelerinden gelen 60 misafirimiz üç hafta boyunca fakültede kendi mezunumuz ve doktorasını Türkiye’de yapan akademisyenler tarafından tefsir, hadis, fıkıh, akaid, mezhepler tarihi dersleri veriliyor. Türkiye Diyanet Vakfı Teoloji Fakültesi Öğrenci Yurdunda yatılı kalan misafirlerimiz üç hafta boyunca Türk misafirperverliğini yakından görüyorlar.”

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.