Ana Sayfa > Genel > Badio’nun Katılımıyla “Devrim, Demokrasi ve Felsefe”

Badio’nun Katılımıyla “Devrim, Demokrasi ve Felsefe”

1-2 Aralık’ta Devrim, Demokrasi, Felsefe Kongresi düzenlenecek…

 1-2 Aralık’ta Alain Badiou’nun Özel Katılımıyla Devrim, Demokrasi, Felsefe kongresi Monokl Yayınları ve Sarıyer Belediyesi işbirliği ile Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.

Kongre, Monokl’un yayımlayacağı Uluslararası Alain Badiou Özel Sayısı’nın bir uzantısı olarak planlanmış.

Kongre katılımcıları çoğunlukla yurtdışından iştirak edecek isimlerden oluşuyor..

Kongre Katılımcıları:
1.Alain Badiou
2.Judith Balso
3.Fabien Tarby
4.Alberto Toscano
5.Lorenzo Chiesa
6.Frank Ruda
7.Rado Riha
8.Jelica Sumic
9.Jan Völker
10.Ahmet Soysal
11.Volkan Çelebi

Etkinlik yeri: Boğaziçi Üniversitesi Büyük Konferans Salonu
Tarih ve saat: 1-2 Aralık Perşembe/Cuma, 10.00-18.30
Konu: Devrim, Demokrasi, Felsefe

Alain Badiou, (doğ. 1937, Rabat, Fas) önde gelen Fransız sol kanat düşünür, École Normale Supérieure ENS’nin eski Felsefe bölüm başkanıdır.
Badiou Sorbonne ‘da kurs aldığı bir süre olan 1956 ile 1961 arasında öğrencisi olduğu ENS’de bir felsefeci olmak üzere resmi eğitim aldı. Matematiğe yönelik her zaman canlı ve sürekli bir ilgisi vardı. Çok genç yaşlarda siyasal alanda etkin oldu, SFIO Sosyalist Partinin bir uzantısı olan Birleşik Sosyalist Partinin(PSU) kurucularındandı. PSU özellikle Cezayir’in sömürge olmaktan kurtulması için etkin bir mücadele içindeydi. İlk romanı Almagestes’i 1964’te yazdı. 1967’de Louis Althusser tarafından oluşturulan ve Jacques Lacan ’ın etkisinde hızla büyüyen bir çalışma grubuna katıldı. Mayıs 1968’de öğrenci ayaklanmaları Badiou’nun aşırı sola geçmesine neden oldu ve UCFML gibi aşırı radikal komünist ve Maoist gruplara katıldı. 1969’da karşı-kültür düşüncesinin kalesi olan 8. Paris Üniversitesi fakültesine (Vincennes-Saint Denis), girdi. Burada, felsefe çalışmalarını Althusserci “bilimsel” Marksizm programından sağlıksız sapmalar olarak gördüğü profesör Gilles Deleuze ve Jean-François Lyotard ile ateşli entelektüel tartışmalar yaptı. 1980’lerde hem Althusserci Marksizm hem de Lacan’cı psikanaliz bir düşüşe geçince (Lacan’ın ölümü ve Althusser’in akıl hastanesine yatırlması ile), Badiou, Théorie du sujet (1982) ve en büyük eseri, Being and Event (1988) gibi daha teknik ve soyut felsefe çalışmalarını yayınladı. Bununla birlikte, Badiou, son çalışmalarında da kullandığı, Althusser veya Lacan’ı ve Marksizm’e ve psikanalize dönük sempatik başvurularını, hiç bir zaman elden bırakmadı. ENS’deki şimdiki pozisyonunu 1999’da aldı. Aynı zamanda başka bir çok kurumda da çalışmaktadır; Collège International de Philosophie (Uluslararası Felsefe Okulu) gibi. Kendisi şimdi, 1985’te Maoist UCFML’den bazı yoldaşlarıyla kurduğu “L’Organisation Politique”’in bir üyesidir. Badiou aynı zamanda bir tiyatro yazarı olarak Ahmed le Subtil gibi yazdığı oyunlarla büyük başarılar kazanmıştır. Son on yılda , artan sayıda eseri Deleuze, Manifesto for Philosophy(Felsefe için Manifesto), Metapolitics(Meta Politikalar), ve Being and Event gibi İngilizce’ye çevrilmiştir. İngilizce yayınlanan New Left Review ve Cabinet Magazine gibi dergilerde Badiou’dan kısa metinler yayınlanmaktadır. (Wikipedi)
HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.