Ana Sayfa > Genel > Kepez Tepesi: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 25

Kepez Tepesi: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 25

ilyastorgacKaş KEPEZ TEPESİ, benim için kanayan bir yaradır. Dünyanın ilk uçak gemisi olan HSM Ben My Chree’nin Meis açıklarında bu tepedeki dört siperden atılan top mermileriyle 8 Ocak 1917 tarihinde batırılması Kaş’a dünyada bir ilki yaşatmasına rağmen anarak dahi olsa maalesef yılda bir kere bile yaşatamamışız…

Bu yılki yıldönümü olan 8 Ocak’ta gönüllü vatandaşlarımızla himmet edilerek kutlanılmış; bu kutlu günün hatırasına doğa yürüyüşü yapılmış, hatm-i şerif okunmuş, yerel yemeğimiz olan “Keşkek” ikram edilmiş, şehit aileleri ziyarete gidilmiş ve 2 fakir öğrencimiz tepeden tırnağa giydirilmiştir.

Ancak bu tarihi olaya, kahramanlarımıza daha yapmamız gereken çok şeyler olduğuna inanıyoruz. Gelecek yıl inşallah bu tarihi olayı anma etkinliği kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin özellikle üniversiteli gençlerin katılımlarıyla daha geniş kitlelerce kutlanılmaya başlar.

Kepez Tepesi, Orman arazisi olması dolayısıyla bu tarihi olaya şahitlik yapan topraklar, siperler, içler acısı olan cephanelikler restore edilerek ayağa kaldırılmalıdır. Bu tarihi kahramanca olayı duyduğunda göğsünde heyecanlanarak atan bir kalp taşıyan her vatandaşımızın burayı gidip görmesi sağlanmalıdır.  Bu cihetle zaten doğal bir kale görüntüsü olan bu tepeye isnat duvarları örülerek “Doğa Parkı” haline getirmek Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın boynuna borçtur.

 

KEPEZ TEPESİ İMARA AÇILSIN!

Bakanlığın bünyesinde çalışan mühendisler işin teknik yönünün nasıl olması gerektiğini elbette hepimizden iyi bilirler. Ancak burası yerleşim yerlerinden uzak olduğundan ve patikalardan başka yol olmadığından etrafına yollar açılarak konutlar yapılmalıdır ki yaşam alanları oluşsun. Bunun zannımca şöyle faydaları olacaktır:

1 – Hemen karşımızdaki Meis adasına karşı en yakın alan burasıdır. Hani kalıplaşmış bir söz vardır ya:”Dosta güven, düşmana korku salmak!” İşte onun gibi Meis adasına nazire edercesine ülkemizin güney batı vitrinini, planlı, kişilikli, estetik, bahçeli konutlarla düzenlemeliyiz.

2 – Orta direk vatandaşlarımıza denize yakın, hesaplı yeni yerleşim yerleri oluşturmalıyız.

3 – Sorunlar yumağı oluşmuş, çukura sıkışmış Kaş’ı ferahlatmalı ve planlı büyüterek ilk başta nüfusunu, ekonomisini, eğitim ve sağlığını geliştirmeliyiz.

4 – Kepez tepesine yapılacak Doğa Parkı, yeni kurulacak şehrin yaşam merkezi, buluşma noktası ve aynı zamanda nefes alacak seyir terası şeklinde planlanmalıdır. İçinde barındıracağı 4 siper ve 1 cephanelik, belki 33 şehidimiz için yapılacak bir anıt yeni şehrimizin de sembolü olacaktır. Doğa Parkından dört cepheye de bağlantı yolları yapılarak karayollarına bağlanmalıdır.

5 – Dört cephe de yapılaşmadan uzak, zeminden taş duvarlarla yükseltilmiş kamelyalar ile çevrilmelidir. Bu kamelyalar altında oturan herkes, her noktadan Akdeniz ile Ege denizinin kucaklaştığı anı doyasıya seyredebilmelidir.

6 – Doğa Parkı’nı çevreleyen taş duvarları paralel takip eden ve her iki tarafında Akdeniz kimliğini taşıyan ve 2 katı geçmemek şartı ile konutlarla çevrilmelidir. Hatta bu konutlar Limanağzı’nın Kaş’a bakan burnunu çevreleyerek her iki taraftan da denizi görebilecek bir hat çizerek dördüncü siperin önünde Kepez Doğa Parkı’nı çevreleyen yol ile birleşip vericilerin olduğu tepenin arkasından Büyük Çakıl’a inen yola birleşmelidir.

7 – İlerisi de planlanarak sahil şeridine paralel yollar planlanarak şehrin master planı hazırlanmalıdır. Böylece turizm mevsimi dört mevsime yayılması sağlanırken artan nüfus ile de ilçenin kış mevsiminde büründüğü köy havasından kurtulunarak sosyal, ekonomik, eğitim ve kültürel gelişmesine ivme kazandırılacaktır. 2023 hedefi 200 bin nüfus olmalıdır.

 

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU’NU GÖREVE ÇAĞRI!

Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’nu zımnen tanır ve çalışmalarını gururla, biraz da ortak tanıdıklarımızın olması dolayısıyla kendi adıma övgüyle takip ederim yıllardan beri. Kendilerinin yapmış oldukları projeleri, en son Yusufeli’ne vaat ettiği Şehir Parkı’nı canlı yayında izledim. Kahramanlarımıza borçlu olduğumuz vefayı yerine getirmeyi, yeni yerleşim yerleri açarak da Kaş’ımıza da jest yapmayı kendilerinde beklediklerimizi buradan ifade ediyorum.

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

kepez1kepez3

kepez2

HLotus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.