Ana Sayfa > Gündem > Mutlu Çocuk Yetiştirmek İçin de Uğraşsak!

Mutlu Çocuk Yetiştirmek İçin de Uğraşsak!

sinav

Bugün gördüm billboardlarda, dereceye giren LYS birincilerini… Bir dershane reklamını yapıyor tabi, öğrencilerin de kocaman resimlerini ekleyerek… Hakları tabi, bir şey diyemem… Çocuklarımızı da kutluyorum… Lakin bir şey içimi acıttı be! O çocuklar dereceye girmişler amma renkleri solgun, yüzleri bembeyaz, yüzleri sivilcelerle dolu, bön bön bakıyorlar be abi… Bir araştırma yapılsa, örneğin son 20 yılda dereceye giren öğrencilerin, dereceye girdikleri andan itibaren hayatları üzerine, başarıları, evlilikleri, iş hayatları, mutlu olup olmadıkları üzerine… Ne güzel olurdu… Çocuklarımızı yarış atı gibi hazırlıyoruz, amenna, iyi bir gelecek için… Ama iyi gelecek, mutluluğu garanti ediyor mu? Mutlu çocuk yetiştirmek için de uğraşsak? İyi bir iş, sağlam bir istikbal deyip duruyoruz da, çocuklarımızın istikbalde mutlu ve mutmain gönüllere sahip olarak, huzurlu bir yaşam geçirmesi için ne yapıyoruz?

1991 birincisi ÖSS birincisi İnanç Çakıroğlu bu hususta şunları dile getirmiş:

“Belirli bir zaman kendinize başarısız olma hakkı bile vermiyorsunuz. Aslında ‘Bu bir sınavdı ve hayatın içinde daha birçok sınav var, kiminde yine çok başarılı kiminde de her normal insan gibi başarısız olacağım’ demeniz gerekiyor. Ama 17 yaşında hissettiğiniz şu oluyor: ‘Bütün gözler benim üzerimde ve başarısız olma lüksüm yok.’ ‘Fizik-matematik seçsene’ Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunu Çakıroğlu bu sözlerin ardından Bilkent Üniversitesi kurucusu İhsan Doğramacı ile arasında geçen şu diyaloğu anlatıyor: “Rahmetli İhsan Doğramacı ‘Neden fizik-matematik gibi bir dal seçmiyorsun, elektronik mühendisliğine Nobel vermiyorlar ama’ demişti. O yaşta, ‘Demek ki Nobel almam bekleniyor’ diye düşündüğümü anımsıyorum. Ne yazık ki hâlâ bir Nobelim yok!” bir yıllık öykü Çakıroğlu birincilik öyküsünün lise son sınıfla üniversitenin ilk senesi arasındaki o kısacık aralığa sıkıştığını söylüyor ve şöyle devam ediyor: “O sınavlarda dereceye girmek, çok iyi üniversitelerden mezun olmak sonraki hayatınızda çok başarılı olacağınızı garantilemiyor. Hele iş hayatı gibi, iletişimin, algı yönetiminin, empati kurma yeteneğinin çok ön plana çıktığı yerlerde kendinizi farklı alanlarda geliştirmeniz en az üniversite sınavının ve eğitimin kendisi kadar önemli.(ensonhaber.com)

Evet, üniversiteye hazırlayalım çocuklarımızı tabi… İyi ve sağlam bir iş, gelecek garantisi v.s. , bunlara karşı değilim… Onlara ne kadar güzellikler verirsek, o derece yansıyacaktır güzellikler etrafa… Ancak mutlu çocuk yetiştirmek için ne yapıyoruz? “ Harçlığını veriyoruz, özel hoca tutuyoruz, dershaneye gönderiyoruz, daha ne yapalım hocam?” diyenlere şunu soruyorum sadece: Tüm bunlar çocukların gönlünü de doyuruyor mu, yüzünü de güldürüyor mu? Okumamış ama iş hayatına tutunarak başarılı olmuş ve bakışlarında mutluluğun ve kendine güvenin güçlü huzmelerini gördüğüm gençlere bakınca, yarış atı gibi sınavlara hazırladığımız, karnını ve cebini doldurduğumuz çocuklarımızın gönüllerini de doyurmak gereği üzerine ciddi ciddi düşünüyorum.

Mevlana, söylemlerinin birçoğunda, dünyaya bağlanmanın zararlarından bahseder. Ama birçok yerde de aramaktan, çalışmaktan bahseder. Yani demem o ki, çalış, çabala, zengin de ol istersen ama bunlara gönül bağlama… Süper doktorların, mühendislerin ve bilumum meslek adamlarının olduğu dünyada, bir o kadar da suç oranı artmakta… Süper zeki suçlular yetişiyor, dikkat! Küçükken ufak bir maharetinde “ne zeki çocuk” dediğimiz insan, büyüyünce aynı zekiliğini suç işlemede gösteriyorsa ne yapılacak peki?

Sözü uzatmamak gerek farkındayım. Özetle şunu demek istiyorum: Çocuklarımızın yüzünü de güldürecek, onların mutlu olmasını sağlayacak ve böylece mutlu nesillerin yaşadığı mutlu, huzurlu, farklılıklara saygı duyan, birbirine düşman olmayan hoşgörülü, empati duyan, gençler yetişse ne güzel olurdu…

Selçuk Alkan

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.