Ana Sayfa > Genel > Hızlı Trene Altyapı: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 6

Hızlı Trene Altyapı: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 6

ilyastorgacDünyada en ucuz taşımacılık “Demiryolu” ile yapılanıdır. Başlangıçta maliyet yüksek görünse bile uzun vadeli yatırım olarak düşünüldüğünde en ucuz taşımacılık maliyetini içinde barındırmaktadır. Bu nedenledir ki gelişmiş ülkelerin pek çoğu şehir içi ve şehirlerarası taşımacılığı demiryolu üzerine inşa etmişlerdir. Bunun özeti “aklın yolu bir”dir.

Bu nedenledir ki Doğu Antalya’da büyük maliyetlerin üstlenildiği taşımacılık alt ve üstyapısındaki uygulamalar Batı Antalya’ya taşınırken bunların tolere edilmesi yoluna gidilmesi kaçınılmaz olacaktır. Sermaye sahiplerinin de demiryolu taşımacılığının Antalya’ya kazandırılması yolundaki baskısı da bu yatırımda itici rol oynayacaktır. Sezonun en yoğun olduğu zamanda medyaya düşen “trafik kazası” haberi tatil tercihlerinin değişmesinde önemli rol oynadığı şüphesizdir. Kaza riskinin en az olduğu taşımacılık yollarından biri olan “demiryolu” taşımacılığı aynı zamanda da hükümetin “Hızlı Tren Projeleri”ne de denk düşmektedir. Yıllardır mağdur ve mağdurluğu iliklerine kadar yaşayan Batı Antalya sakinleri de yerel yönetimleri de sivil toplum kuruluşları da bu konuda iktidar kanadına ciddi manada baskı yapmaya başlamışlardır.  Hani bir türkümüzde de geçmektedir: “Unun var mı? Var, var… Şekerin var mı? Var var… Eeee… Ne duruyorsun? Ne yapayım?  Helva yapsana! Helva yapsana!…” Evet, işte Batı Antalya için de turizm alt ve üstyapılarının yapılması zamanı gelmiştir.

hizliBu girizgâhtan sonra gelelim Batı Antalya’ya en güvenilir taşımacılık sektörünün başında olan Hızlı Treni nasıl kazandırabiliriz kısmına?  Bir önceki yazımızda paylaştığımız tünel yapımı Hızlı Tren kısmının altyapısıdır da aynı zamanda. Çünkü hızlı tren, isminden de anlaşılacağı üzere hız yapabilmesi için fazla dolambaçlı, dere-tepe olaylarını bünyesinde barındırmaz. Keskin virajlar dokusuyla uyuşmaz. Bundan dolayıdır ki güzergahındaki tümsekler kazılacak, çukurlar doldurulacak, virajlar viyadük ve tüneller ile ortadan kaldırılacaktır. Antalya – Tekirova arasındaki duble yolların bu manada ihaleye çıkarıldığı, yarıya yakın kısmının bu şekilde yeniden yapıldığını da göz önüne alır isek açılacak tünel ile de takribi 30 km. kısalacak olan güzergahtan Hızlı Tren geçirilmesi de en makul ve mantıklı yol olacaktır.

Neticede buradan kazanılacak en önemli iki kazanç şunlar olacaktır:

1 – Batı Antalya’ya maliyeti en düşük ve en güvenli taşıma ağı kurulacaktır.

2 – Turistlerin tatil yerlerini seçmede tercih ettikleri trafik güvenliğini zaten yaşadıkları şehirlerden bildikleri için otomatik olarak tesis etmiş olunacaktır.

3 – Karayolu trafiğindeki yoğunluğu, bu trafiğin getirmiş olduğu hava kirliliği de azaltmış olmak en büyük kazançlar olacaktır.

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

HLotus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.