Ana Sayfa > Bilim Kurgu > Bilim Kurgunun Sert Kanadı: Larry Niven

Bilim Kurgunun Sert Kanadı: Larry Niven

Laurence van Cott Niven [1938-2010] Amerikalı bilim kurgu yazarıdır. 1970’de yazdığı Halka Dünya romanı; Ringworld Hugo, Locus, Ditmar ve Nebula ödüllerini almaya kazanmıştır.

Çalışmalarında; büyük bilim terimlerini ve teorik fiziği kullandı. Onun eserleri bu yüzden sert bilim kurgu olarak nitelendirilir. Yapıtları polisiye kurgu ve macera hikâyeleri de içermektedir. Yenilenmeyen bir kaynak olarak büyüyü ele alan rasyonel fantezi çalışmalarından meydana getirdiği The Magic Goes Away serisini içerir.

Niven, 1964’te En Soğuk Yer isimli öyküsünü yazmaya başladı ve çok sayıda kısa bilim kurgu öyküsü ve romanları yazdı. Bu hikâyede söz konusu edilen yer, en soğuk gezegen olan Merkür’ün karanlık tarafıdır ve bunun etkileyici yanı ise öykünün yazıldığı dönemde Merkür’ün Güneş ile gelgit açısından kilitlendiği düşünülüyordu.

Jerry Pournelle ile birlikte Tanrının Gözündeki Mote[1974] ve Lucifer’in Çekici ve Ayak Sesi [1977] eserleri yazdı. Amerika Bilim Kurgu ve Fantazi Yazarları ona, Damon Knight Memorial Büyük Usta Ödülü‘nü [2015] verdi.

İki bilim kurgu televizyon dizisinin senaryolarına imza atmıştır: Orijinal Land of the Lost dizisi ve ilk öyküsü “The Soft Weapon”ı uyarladığı Star Trek: The Animated Series. The Outer Limits için Inconstant Moon adlı hikâyesi Brad Wright tarafından aynı adlı bir bölüme uyarlanmıştı. Bunun yanında DC Comics karakteri Green Lantern için de kalemini oynatan Niven, hikâyelerinde evrensel entropi ve kırmızıya kayma etkisi gibi sert bilim kurgu kavramlarını kullanan sıra dışı bir yazar olarak edebiyat tarihine adını yazdırmıştır.

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.