Ana Sayfa > belgesel > Kişisel ve Denemeci Bakış Açısı ile Sanata Yön Vermek: Jocelyne Saab

Kişisel ve Denemeci Bakış Açısı ile Sanata Yön Vermek: Jocelyne Saab

Jocelyne Saab, [1948-2019] Beyrut’ta doğdu. İlerleyen zamanlarda Fransa’ya yerleşecek ve hayatının çoğunluğunu orada geçirecekti.

Ekonomi alanında eğitimini tamamlayarak ve ara ara televizyon ve radyo programları yaptı. Yürüttüğü il çalışma, Lübnan Ulusal Radyo İstasyonu‘nda Marsipulami (Mavi Gözlü) adlı pop müzik programıydı. Ardından As-Safa gazetesinde görev aldı ve yine bir televizyon kanalında haber spikerliği yaptı. Saab, ayrıca Mısır ve Güney Lübnan’da savaş muhabiridir [Mısır ve Güney Lübnan]. 1971’de Libya’ya giden Saab, 1973’te Yom Kippur Savaşı’nda spikerlik yaptı. 1975 yılında Fransız televizyonunda muhabir olarak çalışmaya devam etti.

Lübnan İç Savaşı çıktığı sırada belgesel filmler çekmeye başlayan Saab, İlk belgeseli Lübnan’da Kargaşa isimli ilk belgeselini başarıyla çekti. İlerleyen zamanlarda klasik belgeseller çekmeyi bırakacak ve yapıtlarına kişisel bir bakış açısı kazandırmayı amaç hâline getirecekti.

Lübnan’daki iç savaş bittikten sonra ara vermeden belgesel ve kurmaca türünde filmler yapmaya devam etti. 2005’te O Yönetmen Saab, Amerikan Grand Prix Ödülü adaylığına, 2006’da ise Sundance Film Festivali’nde “Jüri Büyük Özel Ödülü” adaylığına gösterilen Yönetmen Saab, eserleri ile Lübnan sinemasının öncüleri arasında sayılmaktadır.

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.