Ana Sayfa > Genel > Damarlarımız neden mavidir?

Damarlarımız neden mavidir?

damarBirçoğumuzun aklında vardır bu soru.Hergün görüyoruz fakat neden olduğunu bilemiyoruz.Kanın rengi kırmızı peki neden damarlarımız mavi?

Kanımızın içinde oksijen moleküllerini tutup, damarlarda taşıyarak, hedefe ulaşıldığında bırakan özel bir molekül vardır. Kırmızı kan hücrelerini, yani alyuvarları çevreleyen ve aslında demir içeren bir protein olan hemoglobin, oksijenle birleşerek bilinen parlak kan rengini oluşturur.

Kanımız hücrelerde oksijeni terk edip, karbondioksiti alıp geri dönerken yani toplardamarlarımızdayken rengi koyu kırmızı hatta biraz mora yakındır. Damarlarımızın çeperleri ve kan hücreleri renksiz olduklarından, kanın rengini veya renginin tonunu içinde oksijen olup olmaması tayin eden Damarlarımızın mavi renkte görünmesi, vücudumuza gelen ışığın bir kısmının derimizde emilmesi, bir kısmının da yansıtılması ile ilgilidir. Derimizde mavi renk gibi yüksek enerjiye sahip dalga boyundaki ışıklar daha çok yansıtılıp gözümüze geldiği için damarlarımız mavi renkte görülür.

Yaratıcının varlığına bir kez daha şahit oluyoruz.Düşünsenize kanımız gibi damarlarımızda kırmızı renkte olsaydı yapılan ameliyatlarda nasıl ayırt edilip başarılı olunabilecekti.Unutmayın her şeyin bir yaratılış sebebi vardır.

Şevval Akman

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.