Ana Sayfa > Genel > Gürses’e Havaalanı Yapılmalı mı?: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 19

Gürses’e Havaalanı Yapılmalı mı?: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 19

ilyastorgacŞimdi bahsedeceğim konu yıllardır kangren olmuş ve temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp gündeme getirilen bir konu. Üstelik de havalı! Evet, Havaalanından bahsediyorum. En son 2009 yılında Kültür ve Turizm Eski Bakanlarından Sayın Ertuğrul Günay’ın Gürses Köyü olarak dillendirdiği havaalanı projesinden bahsediyorum. Bence çok doğru ve yerinde bir projedir.  Ancak zamanı doğru seçilmemişti. Teknik özelliklerinden anlamam ama fiziki şartların çok kolay bir şekilde sağlanacağı ve çok kısa bir sürede kendisini amorti edecek bir proje idi.

Evet, belki bugün yanlış zamandı ama Noel Baba ile ilgili projeler hayata geçirilir, Beymelek Lagun Gölü tanıtılır, Andriace Limanı’ndaki müze hayata geçirilir, Soura Bilicilik Şehri dünyaya tanıtılır, belki bir gün Soura Kenti’nde “Dünya Biliciler Kongresi, Sempozyumu” bile yapılır, Dünyada kendine özgü mimari tekniğini taşıyan 4 kiliseden biri olan Şişema Kilisesi turizme kazandırılır, Kekova Batık kenti hakkıyla ele alınır ise zaten Gürses’e havaalanı yapım zamanı kendiliğinden gelmiş olacaktır.

gurses

1-      Noel Baba Festivali, Etkinliği, Çocuk Şenliği, Denizci Bayramı vs…

2-      Beymelek Lagün Gölü Su Sporları Yelken, kürek, sörf, kano, balık gözlem-araştırma vs…

3-      Demre Müzesi, sanatsal ve kültürel etkinlikleri,

4-      Soura Biliciler Sempozyumları,

5-      Şişema Kilisesi,

6-      Kekova Batık şehri organizasyonları.

7-      Likya Yolu organizasyonları,

8-      Karabibik edebiyat ve roman şenlikleri…

gurses2
Dirgenler Dereağzı girişinin hemen yanındaki M.S. 6. yüzyıllardan kalma özellikli Şişema Kilisesi.

 

Benim ilk anda aklıma geliveren ve her biri kendi alanında Demre’ye Batı Antalya’ya değişik ülke ve kültürlerden farklı destinasyonlara turist getirebilecek projelerdir. Bunlar uzatılabilir, ilaveler yapılabilir… Ancak bu faaliyetler amatör ruhla ve profesyonel olarak yapılmalı ki karşılığını bulsun. Bu bölgeye ilgili turisti getiremezsek yapacağımız altyapı ve üstyapı kadar pahalıya mal olan başka hiçbir şeyimiz olmaz.


İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.