Ana Sayfa > Genel > Kemal-i “Af”iyet

Kemal-i “Af”iyet

12 Eylül referandumunda “Hayır” çağrısı yapan Kılıçdaroğlu ve Bahçeli “Genel Af” konusunda ayrı düştüler. Kılıçdaroğlu Tunceli gezisindeki Genel Af çıkışıyla Bahçeli’yi zora sokmuş oldu. 

“Hayır” çağrısını açılım politikaları ve güneydoğu sorunu üzerinden işleyen Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nun seçmene “Hayır deyin, toplumsal mutabakatla doğudan batıya kuzeyden güneye herkese genel affın önünü açılsın.” demesi üzerine 12 Eylül 1980 mağduru olan ülkücü tabanına karşı inandırıcılığını tümden yitirme tehlikesiyle karşı karşya kaldı.

Öte yandan Kılıçdaroğlu’nun Genel Af çıkışının, “Evet” oylarını arttırdığı ifade ediliyor.

Kılıçdaroğlu: “Size gönül ve umut bağı ile bağlıyım. 12 Eylül anayasasına, 12 Eylül’de hayır deyin Türkiye’nin önü açılsın. Hayır deyin Doğu’dan Batı’dan toplumsal mutabakatla, kardeşlikle genel affın yolu açılsın. Samimi ve içten söylüyoruz. Candan, içten konuşuyoruz. Barışın ve kardeşliğin adresi CHP olacaktır. Biz çocuklarımızın geleceğe güvenle baktığı ve kardeş kavgasının olmadığı, huzurlu bir Türkiye’yi herkesin işin aşının olduğu bir Türkiye’ye yaratmak için geldik. Destek istiyorum.”

Bahçeli:  “Böyle bir ortamda genel aftan söz etmek bir gaflettir. Barajın aşağı çekilmesi ikinci bir gaflettir. Çünkü bu talep Demokratik Toplum Partisi (DTP) kongresinin almış olduğu 7 kararın içerisinde iki tanesidir. Öyleyse kampanyaları yürütürken siyasi partiler dikkatli olmalı. İnsanlarımızın hassasiyetleriyle teker teker bugünkü iktidardan kurtulma projesini hayata geçirirken onlara kepçe ile yardımcı olabilecek bir siyasi hataya düşülmemelidir. O sebepten dolayı sözüm birilerinedir. Herkes de bu manada haddini bilmelidir.”

Erdoğan: “7 bine yakın polis ve asker şehidimizin olduğu Türkiye’de nasıl oluyor da bundan bahsedebiliyorsunuz? Size bu hakkı kimler veriyor? Akıl hocanız kim? Bu şehitlerin vebalini, kanının bedelini ödeme yetkisini kim veriyor? Böyle bir genel affa ilk karşı çıkan ben olurum. Sadece biz değil, Türkiye ayağa kalkar. ”

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.