Ana Sayfa > Genel > Kıbrıs Deresine Baraj: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 28

Kıbrıs Deresine Baraj: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 28

ilyastorgac6 Nisan 2012 tarihinde “KASABA BARAJI YAPILMALI!”  başlığı altında yerel basında yayınladığımız yazı : “Kaş ilçesinde 27 sene Aralıksız Ziraat Odası Başkanlığı’nı yapan yılların siyasetçisi Salih DEMİRCİ dertli mi dertli!.. Türkiye’nin dört bir yanına hizmetler oluk oluk akarken Kaş’ın bundan nasiplenmemesini talihsizlik olarak gören kurt siyasetçi üzerine basa basa bir an önce Kaş’ın hizmetlerden üzerine düşeni alması gerektiğini vurguladı.

kibris1

KALKINMANIN TEMELİ 3 T! (TARIM – TİCARET – TURİZM)

Kalkınmanın üretim ile başladığını belirten kıdemli politikacı sözlerini şöyle sürdürdü: “Kalkınmak için üretmek şart. Üretemezsen kalkınmanın yolu kapanır! Üretirsen ürettiğini satma yollarını aramaya başlarsın. Bunun adı ticaret olur. Yeni pazarlar bulursun, alırsın, satarsın… Üretip sattın mı bu memlekete para girer. Para ile beraber Kaş’ın imkânları buna çok müsait, önü deniz, arkası yayla, turizm de gelir. Bu üç T (Tarım, Ticaret, Turizm) konusunda Kaş ilçemiz çevre ilçelere göre çok geri kalmıştır. Bizim nahiyelerimiz olan Demre, Kalkan, Kınık maalesef bu üç T’de Kaş’ı geçmiştir. Bugün Demre’nin nüfusu 16 binlere gelmiştir.(2013 tarihinde 25 bini geçmiştir)  Ama Demre’de dağ taş seradır. Üretiyorlar, ürettiklerini satıyorlar.”

BİR KAŞ DA ANTALYA’DA VAR!

Tarım için acilen Kaş’ta Kasaba barajı hayata geçirilmelidir. 30 bin dekar tarım alanı bir an evvel sulu tarımla tanışmalıdır. Kaş’ın 50 bin civarında nüfusu vardır. Bundan daha fazlası da işsizlik yüzünden göçle Antalya’ya gitmiştir. Antalya’da 8 mahalle muhtarı Kaşlıdır. Ne lüzum var? Bu memleketin çocukları kendi ana- baba ocaklarında çalışıp kazansınlar. Gurbet alın yazısı olmamalıdır.

kibris2

İLK ÖNCE BARAJ!

Siyasi parti başkanları, İl encümen üyeleri, milletvekilleri, Belediye Başkanları, muhtarlar “BİR” olup Kasaba Barajı’nı hayata geçirmelidir. Bu memlekete borçlarını bu şekilde ödemelidirler.

50 BİN DEKAR ARAZİ SUYA KAVUŞACAK!

Kasaba ovasındaki 30 bin dekar arazi ile Kasaba çevresindeki Uğrar, Çukurbağ, Ağullu, Yeniköy, Gökçeören, Boğazcık, Belenli, Bayındır, Sahil Kılıçlı, Sarılar köy arazileri ki bunların toplamı da 20 bin dekardır, yapılacak olan Kasaba Barajı’ndan yararlanacaktır.

3 ELEMENT

Tabiatta ateşi saymazsak 3 ana element vardır. Hava, Toprak ve Su. Havamız çok güzel, toprağımızda bereketli. Ama maalesef suyumuz yok ve kuru tarım yapmak zorunda kalıyoruz. Bu da verimimizi çok düşürmektedir. Biz hak ettiğimiz karşılığı SU OLMADIĞI  için ALAMAMAKTAYIZ. Suyumuz da tam olursa bir daha kimse Kaş’ı tutamaz.

TARIM VE TURİZM ZENGİNLİK GETİRİR!

Tarım ve Turizmin olduğu yerler hep zenginleşmişlerdir. Ticaret de sanayi de gelişir. Ana unsur üretim ve pazarlamadır. Fethiye yanı başımızda. Bu iki etkenle şimdi nasıl da zenginleştiler.”

http://www.kalkantimes.org/haber/haber_detay.asp?haberID=2085

kibris3

SALİH DEMİRCİ KİMDİR?

Salih Demirci 01.07.1931 tarihinde Kaş’ta doğmuştur. Kasabalı Mustafa Demirci’nin beş çocuğundan ikincisidir. İlkokulu Kaş Merkez İlkokulu’ndan 1945 yılında mezun olmuştur. Londra ve Paris Akademisinde yetişmiş Halil İzzet’in yanında bir süre terzilik mesleğinde çıraklık yaptıktan sonra Jandarma olarak Yozgat ve Konya’ya gitmiş, 30 aylık askerlik hizmetinden sonra 1953 yılında terhis olmuştur. 1955 yılında Kasaba ileri gelenlerinden İsmail Hakkı Serin’inkızı Hayriye Hanım ile evlenmiştir. 1954 yılında siyasete girerek Demokrat Parti Belediye Meclis azası seçilmiştir. 27 Mayıs 1960 tarihine kadar Kaş ilçesi Demokrat Parti Belediye Meclis Üyeliği ile Gençlik Kolları Başkanlığı’nı yürütmüştür. 1961 yılında Adalet Partisi kuruluşunda Kaş ilçe teşkilatını kurmuş ve ilçe başkanlığını yürütmüştür. 12 Eylül 1980 tarihine kadar Adalet Partisi İlçe Başkanlığı, İl İdare Kurulu Üyeliği, il Genel Meclis Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Kanunen 10 sene yasaklı kaldıktan sonra 1987 yılında gayri resmi olarak Doğru Yol Partisi’nin kurulmasında yol gösterici olur. 1984 yılında seçildiği Ziraat Odası Başkanlığı’nı aralıksız 27 sene sürdürmüştür. Bu konuda Türkiye’de bir ilktir. Oda genel Başkanı tarafından kendisine Cumhurbaşkanlığı tarafından şilt verilmiştir. 81 yaşında gayet sağlıklı olan Salih Demirci halen Kaş Merkezde bulunan hanelerinde hayatını sürdürmekte ve memleket meselelerine çareler üretmektedir.

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.