Ana Sayfa > Genel > Kelimelerle Dans Eden Kadın

Kelimelerle Dans Eden Kadın

esraozEsra Öz

Dünya Sağlık Ajansı

Çocukken balerin olmak isterdim. Parmaklarımın ucunda üzerimde beyaz tütü ile kuğu gibi süzülmek hayallerimi süslerdi. Zaten hareketli bir çocuk olduğum için ağaçlara tırmanmak, kapıların üstüne çıkmak konusundaki yeteneğimi parmak uçlarımda yürüyerek aynı televizyondaki dans edenler gibi yapınca pek gururlanırdım.  Dans kursu olmadığı için gidemedim. Büyüdükçe balerin olma isteği dans etmenin güzelliğini anlamamı sağladı…

Müziğin ritmine kendimizi kaptırıp, kurallarını bilerek kuğu gibi süzülmek, nasıl güzel bir duygudur.. Düşünsenize bir, iki, üç ve dört derken, bu süreçte atılan her adım, her çaba ayrı özeldir… Dansın kurallarını öğrenip dans etmesini öğrenmeyi istediniz mi hiç?

İşte adımlarla atılan ve müziğin ritmiyle güzelleşen hareketler gibi kelimelerle dans etmesini de severim. Özellikle her kelimenin, ses tonu ve mimiklerle daha da farklı anlam kazanmasını …

Her kelimenin içerisinde ayrı bir anlam gizlidir, o anlamları karşımızdakini gülümsetmek ya da canını yakmak için kullanırız. Bazen söylenen sözler yürekten gelen olmaz, söylenmesi gerektiği için dökülür dudaklardan. Bunu da anlarız… Zaten bu sözcükler bir araya gelip, melodilere eşlik edip şarkı olmazlar mı? Yüreğimizin dansıdır şarkılar da…

Kelimelerin inanılmaz gücünü fark ettiniz mi?

Aslında biz her duygumuzu ifade etmeliyiz, ancak doğru kelimelerle. Kelimelerle dans etmesini öğrenmeliyiz. Dansın bir kuralı var, kelimelerin de öyle. Kelimelerle dans etmesini öğrendiğimizde hayatımız çok daha güzel olur.

Farklı Bir Örnek

Psikolog Sandra Murray ve John Holmez tarafından yapılan çalışma, tek bir kelimenin bile büyük fark yaratabileceğini ortaya koymuş. Partnerlerinin olumlu ve olumsuz özellikleri dile getirilirken olumsuz özelliklerini “ama” kelimesinden sonra olumlu bir yönü ile birleştirerek anlatanların ilişkileri daha uzun sürüyor. “Kocası içe dönüktür, ama sevgisini farklı şekilde ifade eder” gibi anlatanların ilişkilerinin daha uzun ömürlü olduğunu anlatıyor.

Sevdiğiniz bir insanı kırmak istemiyorsunuz, ancak hoşlanmadığınız bir durum ile karşılaşınca bu durumu yumuşatarak dile getirirken, ses tonunuz ve mimiklerinizle duygunuzu yansıttığınızda karşınızdakiyle savaşmadan iletişim kurabilirsiniz. Zaten iletişim kazalarının temelinde iletişimsizlik ve konuşamamak yatar.

İletişimin temelinde konuşmak yer alıyor. Piramit gibi düşünürsek, üstlere çıkarken seçilen sözcükler, ses tonu, mimik , diksiyon gibi bazı seçenekler yer alıyor. Aslında her şeyin ötesinde işin içinde en güzeli ve en özeli yürekten söylenen cümlelerdir. Bırakın içinizden geldiği gibi olsun hayat, o zaman en güzel sözcükler sarar etrafınızı, hayatın ritmi ile mutluluğun dansı olur. Böylece ilişkileriniz iletişiminizle güçlenir ve almanız gereken ödülü mutlulukla alırsınız.

Güler yüzle birlikte seçilen nezaket ifadeleri içeren sözleri zarafetle dile getirdiğinizde ulaşamayacağınız insan, açılmayacak kapı yoktur.

HLotus

One thought on “Kelimelerle Dans Eden Kadın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.