Ana Sayfa > Dış Politika > Marksist-Leninist Çizgide Devrim Türküsü Söylemek: Ho Chi Minh

Marksist-Leninist Çizgide Devrim Türküsü Söylemek: Ho Chi Minh

Bugün Ho Chi Minh (19 Mayıs 1890 – 2 Eylül 1969)’in doğum günü. o bir politikacı ve sıkı bir devrimciydi. Siyasi kimliğinin yanı sıra Vietnamca, Çince ve Fransızca yazılmış birçok yapıtı olan yazar, şair ve gazetecidir.

Aynı zamanda Ho Amca olarak da bilinen Minh, Vietnam Komünist Partisi’nin kurucusudur. 1945-1969 yılları arasında Vietnam Demokratik Cumhuriyeti Başkanlığı yaptı. 1945-1955 yılları arasında Vietnam Demokratik Cumhuriyeti Başbakanı olarak siyasete devam eden Devrimci, Vietnam Merkezi Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği görevine getirildi. 1956-1960 yılları arasında İşçi Partisi’nin; 1951’den ölümüne kadar ise Vietnam İşçi Partisi Merkezi Yürütme Komitesi Başkanı olarak politikada aktif rol oynadı.

O hayatı boyunca birçok ülkeyi ve kıtayı dolaştı. Ho Chi Minh, Marksizm-Leninizmin sıkı bir takipçisiydi ve 1945’te Ağustos Devrimi’ni gerçekleştiren Viet Minh Bağımsızlık Hareketi’nin öncülüğünü yaptı.

Çinhindi Savaşı ve Vietnam Savaşı sırasında Ho Chi Minh, Vietnam Demokratik Cumhuriyeti ve Güney Vietnam Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin lideri olarak tarihe geçti. 1965’e geldiğinde sağlık sorunortaya çıkacak ve siyasi temposunu düşürmek zorunda kalacaktı.

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.