Ana Sayfa > Genel > Operanın Kıskanç Bestecisi: Giovanni Paisiello

Operanın Kıskanç Bestecisi: Giovanni Paisiello

Giovanni Paisiello, klasik opera besteleyen İtalyan müzisyen ve bestecidir [1740-1816].

Veteriner hekim bir babanın oğlu olan Paisiello, küçükken Cizvitler kolejinde eğitim almaya başladı. Okula devam ederken sesinin çok güzel olduğu anlaşılınca müzik eğitimi alması için teşvik edildi. 1754’te müzik eğitimi için Napoli’deki San Onofrio Konservatuvarı’na gönderildi. Francesco Durante’den dersler aldı ve sonunda bu okulda yardımcı eğitmen görevine getirildi. Eğitmenliği esnasında konservatuvarın tiyatrosuna birkaç tane intermezzo parçası besteledikten sonra büyük bir üne kavuşacaktı.

1763 yılında bu işinden ayrılan müzisyen La Pupilla ve Il Mondo al Rovescio [Bologna] ve Il Marchese di Tidipano [Roma] isimli operalar bestelemesi için teklifler aldı. Artık o dünyaca ünlü bir opera bestecisi olmuştu.

Kariyer hayatında biraz kıskanç olarak bilenen müzisyen, operaları ile seyirci ve halk üzerinde derin etkiler bırakabilen bir yeteneğe sahipti. Hâlâ dinlenmekte olan eserleri onu ölümsüz kılmaya devam etmektedir.

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.