Ana Sayfa > Manşet > Süleyman Efendi’nin Talebeleri Referandum’da Ne Diyecek?

Süleyman Efendi’nin Talebeleri Referandum’da Ne Diyecek?

Süleyman Hilmi Tunahan Efendi’nin talebelerinin referandumda vereceği oy merak konusu oluyor. Özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesinde ağırlığı olan grubun hatırı sayılır oy potansiyeli bulunuyor.

Süleyman Hilmi Tunahan’ın talebeleri kendilerini ‘Süleymancılar’ yakıştırmasına tepki olarak ‘Süleymanlılar’ olarak tanımlıyorlar ve ‘biz Süleyman alıp, satmıyoruz’ diyerek ‘Süleymancılar’ nitelemesinin hatalı olduğuna işaret ediyorlar.

Hareketin önderi Süleyman Hilmi Tunahan “Bizim yolumuz İman, İslâm ve Ahlâk-ı Muhammedî’yi aşılamaktan ibarettir. Gâye: Rıza-î İlahîdir. Vasiyetim olsun; tefrikaya düşmeyiniz. Kavmiyet gütmeyiniz. Ehli Sünnetin gayri olan yanlış yollara sapmayınız.” diyerek hareket felsefesinin temelini işaret etmiş.

Süleyman Hilmi Tunahan 1888 yılında Silistre’de doğmuş, 1959 yılında İstanbul’da vefat etmiş ve naaşı Karaca Ahmet Mezarlığına defnedilmiştir. Hayatını Kur’an öğretme hizmetine adamış olan Süleyman Hilmi Tunahan hiç kitap yazmamış fakat cami kürsülerinde vaazlar vermiştir.

Tunahan’ın vefatıyla cemaatin liderliğini damadı Kemal Kacar  devralmıştır.

Kemal Kacar, aktif siyasette yeralmış, üç dönem Adalet Partisi milletvekilliği yapmıştır. Meclis’te dış ilişkiler komisyonlarında görev almıştır. Kacar, 2000 yılında vefat edince hiç oğlu olmadığından cemaat liderliği, Tunahan’ın diğer kızının çocukları olan Ahmet Arif Denizolgun ile Mehmet Beyazıt Denizolgun’a kaldı.

Ağabey Mehmet Beyazıt Denizolgun, cemaatin ‘İstişare Murakebe Başkanlığı’nı yürüttü. Kardeşiyle arası limonî…  Cemaat üzerinde etki sahibi olan ise kardeş Ahmet Denizolgun…

Ahmet Denizolgun 1991 yılında Antalya’da Refah Partisi’nden milletvekili seçildi. Daha sonra ANAP’tan seçilmiş ve Ulaştırma Bakanlığı yapmıştır. 2007 seçimlerine kadar ANAP’ı destekleyen Ahmet Denizolgun, 2007 seçimlerinde Antalya’da Demokrat Parti listesinde 1. sırada aday gösterilmiştir.

Ağabeyi Mehmet Beyazıt Denizolgun ise AK Parti kurucuları arasındaydı; 2002 ve 2007 seçimlerinde milletvekili seçildi.

2009 yerel seçimlerinde grubun en güçlü olduğu il olan Antalya’da belediye başkanlığı seçimlerinde MHP’yi desteklemeleri üzerine AK Parti oldukça iddialı olduğu bir olan Antalya’yı CHP’ye kaptırdı. Bu sonuç üzerine Süleyman Efendi Talebelerinin CHP’ye oy verdiği söylentileri bile yayıldı.

Cemaatin siyasetteki etkili konumu dolayısıyla 12 Eylül referandumunda kullanacağı oy merak ediliyor. AK Parti’yle Piyale Paşa camiisi yanında bulunan yurt binasının yıktırılmış olması nedeni ile araları oldukça soğuk. Hatta bu mesele meclis gündeminde bile yeraldı. AK Parti İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar’ın konuyla ilgili meclis kürsüsünde yaptığı konuşmayı aşağıda okuyabilirsiniz.

Sonuç olarak her ne kadar AK Parti ile aralarında buzlar olması nedeni ile referandumda ‘Hayır’ oyu kullanabilecekleri siyaset kulislerinde konuşulsa bile 12 Eylül döneminde Kenan Evren tarafından yurtları ve kursları ağır teftişler geçiren topluluğun anayasa değişikliğinde ‘Evet’ oyu kullanacağı akla daha yakın görünüyor.  Cemaatin yönetimi ‘Hayır’ yönünde görüş bildirse bile cemaat tabanında ‘Evet’ eğiliminin daha baskın olduğu göze çarpıyor. Ve daha da önemlisi son on yıldır cemaat yapılarındaki esneklik daha bireysel siyasal tercihler noktasında sonuçlar doğuruyor.

 

HLotus

11 thoughts on “Süleyman Efendi’nin Talebeleri Referandum’da Ne Diyecek?

 1. Yakın bir akrabam da bu cemaatten. “Ahmet abi ne derse o olur” diyor fakat bu tarihe kadar birşey söylememişler. Eleştiriye fazla açık olmadıkları için bence son anda açıklama yapacak ve tabana cevap vermek durumunda kalmak istemeyeceklerdir.

  1. Benim de ailemde bir çok süleymancı var diyorlar ki-11-eylül akşamı kararımız belli olur.bende onlar ne karar alırsa aynısını uygulayaçağım.

 2. Hayır çıkarsa bu işten en fazla zarar görecek olan bu kardeşlerimiz olur. Kuran kurslarına yapılan baskınlar lütfen unutulmasın.

  1. Fethullah efendi 12 Eylül Darbesine övgüler düzüyordu o dönemde hatta Sızıntı dergisinde bununla ilgili yazsısı vardır!Gördük 12 Eylül referandumunda “evet” çıktığında ne olduğunu baskısı yapılmayan kitaptan gazeteciyi içeriye attırıyorlar!

   1. Hocaefendi 12 Eylül referandumunda üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Ve 12 Eylül 2010 Türkiye tarihinde önemli bir kırılma noktasıdır. Bunu 10 sene sonra herkes net olarak görecektir.
    Eski defterleri karıştırmanın kimseye bir faydası yoktur.

 3. 21.ci yüzyılda insanların düşüncelerine ipotek koyamazsınız ,kendi ihtiraslarınız için kimseyi zora sokmaya hakkınızın olduğunu düşünmüyorum. Allah yardımcımız olsun

 4. yalana bak yalana ver parayı kendi cebinden yaptır kendi kursunu de adamlara. para vercekdin hani demezlermi adama lafa gelince istismar istismar. aynısı gibi kurs yapar verirsin dersin buraya geçiyorsunuz boşaltın. hem varolanı yık hemde yerine bişey verme. kendi cebinizden verin de. bide kalkmış meclisde konuşma yapıyorsun istismar diye ( …..)

 5. bey efediye bak milletin gözünün icine baka baka yalan konusuyor,arsa benim binayi ben yapacagim sonrada cikip yer gösterdik diyecektin akp,ye destek verilmedigi icin akillarinca göz dagi verdiler ters tepdi simdi kivirtiyorlar istanbulda vakiflari kimler gasbetmis kimlerin elinde onlar iyi biliyorlar yok efendim camiyi koruyacaklarmis simdimi akliniza geldi cami korumak onun gibi cok camii var onlari niye korumuyorsunuz antalya heryerde millete incil dagitip ev kiliselerinde ayine davet ediyorlar onlara niye sesiniz cikmiyor müslümanlara en büyük kazigi akp atacak sizde göreceksiniz.b.o.d projesinin es baskani kim?????? herkes biliyor selam ve dua ile

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.