Ana Sayfa > Genel > Türkiye’nin ilk Bal Mumu Heykel Müzesi

Türkiye’nin ilk Bal Mumu Heykel Müzesi

izlenimVe Eskişehir…

Lüle taşından met helvasına, cam işlemeciliğinden Odun Pazarına tüm güzelliklerini gözler önüne seriyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in, Eskişehir’e, kazandırdığı ve Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan “Madam Tussaud” Müzesi’nin* Türkiye’deki ilk örneği olan “Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi”nde, Yılmaz Büyükerşen’in Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladığı, tarihi kişiler ile yerli ve yabancı ünlü 160 kişinin heykeli yer alıyor.

Müzede, Atatürk’ün çeşitli dönemlerini yansıtan heykelleri, Atatürk’ün ailesi, yerli ve yabancı devlet adamları, sanatçılar, medya mensupları ve sporcuların canlı hissi veren heykelleri bulunuyor.

İlginç dekorları ile dikkat çeken müzede aynı zamanda Eskişehir’in ve Türkiye’ nin tarihinden kesitlere de yer balmumu1veriliyor..

Müzenin içerisinde gezerken fotoğraf çekimi de yapabiliyorsunuz.İsterseniz içerisinde bulunan ekip profesyonel fotoğraf makineleriyle size eşlik ediyor.

Eskişehir’in güzelliklerine katkı sağlayan bu müzenin takdir edilecek yönü ise müzeden sağlanan gelirin kız çocukları ve engelli çocukların eğitimi için kullanılması.

Eskişehir’e yolunuz düşerse gezip, sizlere tebessüm ettirebilecek Türkiye’nin ilk bal mumu müzesini gezmenizi tavsiye ederiz.

balmumu2

————————-

 

* Balmumundan yapılmış heykellerden oluşan ilk müze, Londra’ da 1835 yılında açılan Madam Tussauds Müzesidir.

Madam Tussauds Müzesi, ziyaretçilerin tarihi ve popüler kişilerle temas kurması konusunda balmumu heykellerin ne kadar başarılı olduklarını gösterdikten sonra, hızla yaygınlaştı.

Dünyanın pek çok yerinde balmumu heykellerden oluşan müzeler açılmıştır.

Şevval Akman

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.