Ana Sayfa > Bilim > Ünlü Fizikçi Carl Linnaeus’ın Bitki Bilimindeki Parmak İzleri

Ünlü Fizikçi Carl Linnaeus’ın Bitki Bilimindeki Parmak İzleri

Bitkilere ve ziraata karşı büyük bir ilgisi olan Carl Linnaeus, doğa bilimleri hakkındaki bilgisi ve yeteneği, öğretmeni Rothman tarafından desteklenir. Alanda uzman kişilerin kitaplarını okumaya başlayan İsveçli biyolog, hekim ve fizikçi olma başarısı için ilk adımı böylece atmış olmaktadır.

Amsterdam –Leiden-‘a giden bilim insanı, orada içlerinde Boerhaave’in de olduğu bir grup bilim insanı ile tanışır. 1735’e geldiğinde Systema Naturae adlı eserini yayın hayatı ile buluşturdu. Eser on iki baskıdan oluşurken son baskıda hayvanları ilkesel olarak bir makina olarak değerlendirdiğini açık açık yazmaktaydı. 35’te tıp doktoru ünvanını alacaktı.

Minerallerin yer altında gelişen canlı maddeler olduğunu ileri süren doktor, biyoloji ve botanikte sınıflandırma esaslarını geliştirdi. Bir cetvelde tüm canlıları göstererek yöntemini ortaya koydu ve bu yöntem günümüzde hâlâ kullanılmaktadır.

1737’de Genera Plantarum (Bitki Cinsleri)’da bitkileri çiçek yapılarına göre cinsleri üzerinden sınıflandırmıştır. 1753’te Species Plantarum (Bitki Türleri) eserinde yaklaşık altı bin bitki türüne ikili adlandırma sistemini uygulamıştı ve 1761’de kendine asalet imtiyazı verilecekti. Böylece Carl von Linné diye anılmaya başlandı ve hâlâ böyle anılmaktadır.

Kaynak:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Carl_Linnaeus

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.