Ana Sayfa > Genel > Yayıncılık Kurultayı Haziran’da toplanıyor

Yayıncılık Kurultayı Haziran’da toplanıyor

Yayıncılık sektörünün ilgiyle beklediği 10. Türkiye Yayıncılık Kurultayı 15-16 Haziran 2022 tarihleri arasında düzenlenecek.

Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından 2004 yılından beri iki yılda bir yayıncılık alanındaki gelişmeleri yakından takip etmek, sektörün sorunlarını ulusal ve uluslararası paydaşlarıyla tartışarak çözüm önerilerini bulabilmek adına farklı başlıklarda pek çok konuyu uzmanlarıyla birlikte ele alan Türkiye Yayıncılık Kurultayı, bu sene 15-16 Haziran 2022 tarihleri arasında çevrimiçinde gerçekleştirilecek.

Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından paylaşılan basın bülteninde yer alan açıklamada şu satırlar yer alıyor:

“Uluslararası alanda savaşın karanlığından geçerken, ülkemiz içindeki ekonomik, politik ve toplumsal koşulların zorluğuna rağmen en iyi bildiğimiz işi yapıyor, sabırla ve inatla yeni kitaplar yayımlayarak pandeminin gölgesinden aydınlığa çıkmaya çalışıyoruz.  Bu amaçla, 15-16 Haziran 2022 tarihleri arasında pandemi sonrasında yayıncılığımızın geleceğine bakmaya odaklanacağız. Kurultay’da, yayıncılıkta tarihi kriz koşulları, yayınlama özgürlüğü, kültürel çeşitliliğin korunması dijital dönüşüm, yeni iş modelleri ve yayıncılıkta güncel yasal düzenlemeler gibi konuları ele alacağız.

Çevrimiçinde buluşarak mesafeleri kaldıracağımız 10. Türkiye Yayıncılık Kurultayı’nı yayıncılığımızın duayenlerinden değerli büyüğümüz Mehmet Ali Yalçın’a adıyoruz.”

MEHMET ALİ YALÇIN HAKKINDA

1940’lı yıllarda bir dönem gazetecilik yaptıktan sonra 1965’te May Yayınları’nı kuran Mehmet Ali Yalçın, kısa sürede çok önemli telif ve çeviri kitapları kültür yaşamımıza kazandırmıştır. Yayıncılar Derneği yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra Yayıncılar Kooperatifi’nin (YAYKO) kurucusu ve başkanı olarak yayıncıların mesleki örgütlenmesi için çaba göstermiştir. Yalçın, 70’li yılların sonunda yaşanan derin toplumsal ve ekonomik bunalım sırasında, özellikle yayıncıları sarsan kâğıt sorununa çözüm bulmak için kooperatifin yönetim kurulu üyeleri ile birlikte dönemin Sanayi Bakanı Nuri Bayar’ı ziyareti sırasında geçirdiği kalp krizi sonucunda yaşama veda etmiştir.

Mehmet Ali Yalçın

TÜRKİYE YAYINCILAR BİRLİĞİ HAKKINDA

Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (International Publishers Association–IPA) Türkiye’yi temsil eden üyesi Türkiye Yayıncılar Birliği; yayıncılık mesleğini geliştirmek, sektörel sorunları çözmek, korsanla mücadeleye destek sağlamak, telif hakları ile yayınlama özgürlüğünü korumak, okuma kültürünün gelişimine katkıda bulunmak ve Türkiye’yi uluslararası boyutta bir yayıncılık merkezi haline getirmek için çalışıyor. 1985 yılında kurulan Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ise Kenan Kocatürk tarafından yürütülüyor.

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.