Ana Sayfa > Dış Politika > İsrail Gazze Kıyılarındaki Doğalgazı mı İstiyor?

İsrail Gazze Kıyılarındaki Doğalgazı mı İstiyor?

Duvarlar ardına hapsedilmiş ve duvarlar ardında bırakılmış binlerce ailenin zehir olmuş hayatlarının ardındaki neden, acaba Gazze kıyılarında yer alan 6 milyar Dolar değerindeki 2 trilyon metreküplük doğalgaz rezervi mi yoksa?

17 Aralık 2010 tarihinde İsrail ile Güney Kıbrıs, “Doğu Akdeniz’deki münhasır ekonomik bölgelerinin sınırlarını ve buralardaki haklarını belirleyen” bir anlaşmaya imza attılar. Bu anlaşma iki ülke arasındaki münhasır ekonomik alanların sınırlarını belirliyor ve bölgedeki mineral rezervler için planlanan projelerin önünü açıyor. (Sabah Gazetesi, 17 Aralık 2010)

İsrail ile Güney Kıbrıs’ın asıl amaçlarının Akdeniz’deki doğalgazı çıkarmak olduğu çok açık. Lakin bölge ülkeleri buna itiraz etmeye başladılar bile. Filistin’in Akdeniz sahilindeki son kara parçası Gazze… Ve doğal olarak Filistin de bu doğalgazdan pay almak istiyor.

İsrail’in Gazze’yi abluka altına alıp, Filistin Duvarı’nı inşa etmeye başlaması ile İngiliz doğalgaz şirketi British Gas’ın 1999 yılında, Akdeniz sularında, Gazze Şeridi’nin yakınında çok büyük bir doğalgaz yatağı bulmuş olması arasında bir ilişki yok mudur acaba?

Biz dünyalılar böyle filmleri çok izledik. En son Irak’ta nükleer bomba ararken sadece petrol bulan ABD başroldeydi. Şimdi sıra İsrail’de… Güvenlik gerekçesi ile insanları duvarlar arasına hapseden Yahudiler bakalım doğalgazdan gelecek paraları ceplerine indirebilecekler mi?

Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi İsa Yılmaz’ın “Seni Vurmasınlar Annem” adlı kitabında bulabilirsiniz.

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.