Ana Sayfa > Aktivizm > Issız Bir Yol Arayışında Aktivist Şair: Yun Hyon-seok

Issız Bir Yol Arayışında Aktivist Şair: Yun Hyon-seok

Yun Hyon-seok ( [1984-2003]

Güney Kore’de dünyaya gelen Yun Hyon, şair ve yazar olarak hayatına yön verdi. Onun en önemli özelliği özgürlükçü düşünmesi ve buna bağlı olarak insan haklarını savunan bir eylem insanı, gey, aktivist -aynı zamanda sivil aktivist- olmasıdır.

Yook Woo-dang lakabıyla bilinen Yun Hyon-seok, şiirlerinde Sulheon ve Midong maslahlarını kullandı. 2002 – 2003 yılları arasında eş cinsel hakları faaliyetleri gösteren aktivist, 2003 Barış etkinlikleri düzenledi.

Anne ve babası dindar Roma Katolikleri olan iki öğretmendi. Yun Hyon, Antonio ismiyle vaftiz edilmişti. Ortaokula başladığı zamanlarda cinsel kimliğini sorgulamaya başladı ve bu sorgulama onun dünyanın zorba yüzü ile tanışmasının sebebi olacaktı: Dijital dünyada ve gerçek dünyada ırkçılığa ve homofobiye maruz kalması, onu büyük bir mücadele dünyasına sürüklerken her geçen gün biraz daha yalnızlaştı. Günlüğüne bu yalnızlığını ve yaşadığı her şeyi yazıyordu. Uyku hapları, sakinleştirici, sigara ve alkol kullanımları ile kendi kendini tedavi etme çabalarına girişti.

2002’de, anormal olmadığı, bu yolla birlikte başka bir yolun da olduğunu ancak çoğu insanın eski yolu kullandığından dolayı kendisinin bir başına ıssız bir yoldan gitmek zorunda olduğunu yazmıştı. 26 Nisan 2003 yılında eş cinsellere karşı yapılan ayrımcılığı protesto etmek için intihar etti. Onun “ıssız yol” olarak nitelendirdiği yolun bu olduğunu elbette kimse bilemezdi.

Merve Yezda Bingöl

Kaynak

https://en.wikipedia.org

Nex Ways Ministry

https://pantheon.world/profile/person/Yun_Hyon-seok

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.