Ana Sayfa > Dış Politika > Polonya’nın İvme Kazanmış Tarihçisi: Jerzy Turonek

Polonya’nın İvme Kazanmış Tarihçisi: Jerzy Turonek

Polonyalı Tarihçi Jerzy Turonek, 20. yüzyılın başlarında Belarus Ulusal Hareketi konusundaki çalışmaları ile alanında ivme kazandı.

Varşova Planlama ve İstatistik Okulu mezunu olan müverrih, uluslararası kimyasal pazarındaki ekonomik durumu araştırma uzmanıdır. Lisans eğitiminden sonra Varşova’daki Polonya Dış Ticaret Odası’nda ve İsviçre Cenevre’de Avrupa Ekonomik Komisyonu’nda (ECE) çalışmıştır.

1960’ların başında, 20. yüzyılın başındaki Belarus ulusal hareketinin tarihi, 20. yüzyıldaki Belarus-Polonya ilişkilerinin tarihi ve Roma Katolik Kilisesi’nin tarihi ile ilgilendi. Roma Katolik Kilisesi Tarihini, 20. yüzyılda Polonya-Belarus ilişkilerini incelemeye koyuldu ve araştırmalar yaptı. 1986’da Tarih Doktoru ünvanını alan Turonek, “Książka i Wiedza Yayınevi” tarafından yayımlanan Białoruś pod okupacją niemiecką [Alman İşgali Altındaki Belarus] monografisi yazarı [1993] olarak ayrıca tanınır.

Seçilmiş birkaç kitap yayınları şunlardır: “Wacław Iwanowski ve Belarus’un yeniden canlanması” (Warszawska Oficyna Wydawnicza “Gryf”, 1992), “Alman Şşgali Altında Beyaz Rusya” (KiW, 1993), “İkinci Polonya Cumhuriyeti’nde Belarus Kitapları 1921-1939″ (Slawistyczny) Ośrodek Wydawniczy, 2000) ),” SBM’li İnsanlar (Orijnal ismi: Людзі СБМ)” (Gudas Yayınevi, 2006).

Kaynak:

https://lubimyczytac

Racyja Sitesi

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.