Ana Sayfa > Genel > Kaş-Kasaba-Gömbe Yolu Niçin Yapılmamalı?: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 78/3

Kaş-Kasaba-Gömbe Yolu Niçin Yapılmamalı?: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 78/3

ilyastorgacGömbe yolu niçin yapılmamalı? Çünkü Kaş – Kasaba – Gömbe yolunun maliyeti astarı yüzünden pahalıya geleceği için yapılmamalı!

Çünkü siz 27 metre yükseklikteki Kaş garajından hareket edeceksiniz 492 metre yükseklikteki Ağulluya çıkacaksınız… Oradan 584 metrede bulunan Çobucak kavşağından salına salına 200 metrede konuşlanmış Kasaba ovasına ineceksiniz sonra Toros dağlarına 1560 metreye varıncaya kadar tırmanacak ve tekrar 1304 metrede Sütleğen yol kavşağına iniş yapacak 1221 metre yüksekliğinde Gömbe barajının üzerinden geçip Gömbeye intikal edeceksiniz… Bu dağları aşacak yolu yapmak ne zamana sığar ne de keseye…

Peki Gömbe’ye girmeyelim mi? Ne münasebet efendim! Tabi ki gidelim… Ama ne insanımız 27 metrelerden 600 metrelere çıkaralım sonra 200 metrelere indirip 1600 metrelere çıkartarak tansiyonlarını fırlatalım; ne torosları kıvrım kıvrım dolanırken insanların midelerini bulandıralım ne de daracacık virajlarda milletin yüreğini ağzına getirelim…

gombeBezirgan Cevizdibi mahallesinin yüksekliği 743 metredir. Düz bir rampayı tırmanarak 1145 metreyi buluyor ve ardından Belmuar’da 940 metreye iniyor, Çamlıova düzünde 891 metre tavan yaptıktan sonra yine tatlı bir yokuş ile 1330 metre yükseklikte Sütleğene varıyor ve oradan Kasaba’dan gelen yolla 1304 metrede buluşuyorsunuz.  Yani sütleğen tarafından giderseniz hem çok fazla dolambaçlı yolları kullanmayacak, çok fazla rakım değiştirmeyecek ve 587 metrelik bir rakım farkını yaşayacaksınız; yolun maliyetini hesaba katmazsanız… Belki sadece yolu 10 km kadar uzatmış olacaksınız ama zaten mevcut yollar rabtabl değil! Yapılacak yeni yollar da bu açığı telefi edecektir.

Yolun diğerinde ise 200 metreden 1600 metreye çıkacaksınız ki bu 1400 metre rakım farkı demektir.

Torosların karını, kışını daha hesaba katmadık. İki metreye yaklaşan kar yağışları ile kapanan yollara yatırım yapmak bence ölü yatırımdır.

Ayrıca Kıbrıs Deresine Baraj yapılacağından bu yolun yapılma işi akim kalmıştır. Baraj yapıldığında ise deniz motorları ile Sütleğen’e gider oradan Gömbe’ye geçeriz.

Zaten önümüzdeki dönemde bölge iki bin yıl önceki konumuna döneceğinden Kaş’ta yaşanacak merkez kayması sonucunda bu kadar nüfus için buraya bu derece masraflı yol inşa etmenin bir anlamı da yoktur…

Merkez kayması da nereden çıktı? Onu da daha sonraki yazımda anlatayım, isterseniz…

Devamı var: Isparta Alanya yolu…

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

gombe4 gombe5 gombe6

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.