Ana Sayfa > Genel > Kaş’ta Saanen Keçi Çiftlikleri Kurulsun: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 48

Kaş’ta Saanen Keçi Çiftlikleri Kurulsun: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 48

ilyastorgacİşte size marka olacak konulardan biri daha! İçinde yaşadığımız ilçenin de bulunduğu Coğrafi alana Osmanlı zamanında”TEKE BÖLGESİ”, “TEKE YARIMADASI” ismi verilmiştir. Belki “Teke Türkmenleri”nin burada yaşamasından belki de “Teke” olarak anılan keçilerin doğal yaşama alanı olmasından kaynaklanan bir isim… “TEKE” ismi konusunu bilahare yazacağımdan bu konuyu bir tarafa bırakıp asıl projemize dönelim…

“Teke” ismiyle anılan bu bölgede şüphesiz teke çok var ama maalesef her şeyimizde olduğu gibi verimi çok düşük olarak!  Aslında olayı biraz farklılaştırarak, modern teknolojiyi kullanarak çok daha karlı, dünyaca marka olacak ürünler elde etmek hiçten bile değil!

Türkiye’de kıl keçisi, tiftik keçisi, Kilis keçisi, Halep keçisi, Maltız keçisi ve Saanen keçisi olmak 6–7 çeşit keçi ırkı vardır. Bunların içinde en verimlisi olanı Saanen keçisi’dir.

“Saaneni keçilerinin süt verimleri ortalama 500 kg/laktasyon düzeyinde olup bu değerlere yetiştirici koşullarında rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Bakım şartlarının iyileştirilmesi ile aynı sürüde 800 kg’a kadar süt üreten hayvanlara rastlanabilmektedir.”

Bu kadar süt elde edilebilen keçi ırkı Saanen’dir. Eti ve tüyleri hesaba katmadan sadece sütü için bu ırk beslenir ve çiftlikleri kurulursa  2011 yılında kilogramı 5 liradan satılan sütün inek sütüne göre avantajlarının 5 kat daha fazla olduğu apaçık görülebilir.

 

SAANEN KEÇİSİ, SAANEN SÜT KEÇİSİ YETİŞTİRİÇİLİĞİseanen

Normal keçilerden 140 gün civarı süt alırken, Saanen keçisi 300 güne yakın süt verir. Bir keçi günde 1-1,5 litre süt verirken Saanen keçisi ortalama 2-2,5 litre veriyor.

Oğlağını da yeterli olarak besleyen bir keçi yılda size 600 kilograma yakın süt veriyor. Normal şartlarda bir teke ve 9 keçiden oluşan küçük sürü bir aileyi çok rahat geçindirir.

Saanen keçiler serbest aşımla ve suni tohumlamayla döllenebilirler. Eğer sürüye teke katılacaksa 15 keçiye 1 teke hesap edilmelidir. Saanen bir etçi keçi ırkı olmamakla birlikte eti lezzetlidir. Saanen Keçilerde, 8 litre sütten 1 kg peynir elde edilir.

 

SAANEN KEÇİ SÜTÜ KİLOSU 5 Tl ye satılıyor.

Keçi Peyniri’nin de BUNA GÖRE EN DÜŞÜK fiyatı 40 lira olmalı. Piyasada 40 liranın altında keçi peyniri görürseniz almayın çünkü keçi sütü yerine başka süt katmışlardır. Semtine, pazarına göre 75–80 liraya kadar satılan keçi peyniri bulunmaktadır. Bu tamamen pazarlama ile alakalı konudur.

Antalya Elmalı Beylerinden Hasan Subaşı bu konuda öncülük etmiş ve Saanen Keçi çiftliği ve mandırasını Elmalı’ya konuşlandırmıştır.

İşte size karlı, marka olacak, bölgeye özellik kazandıracak bir proje. Bakalım kimlere nasip olacak?

 

Keçi sütünün faydaları

* Bakteri miktarı diğer hayvanların sütünden daha az.
* Sağıldıktan sonra ısıtılmadan tüketilebiliyor. Hatta aynı şekilde bebeklere içirilebiliyor.
* Kalsiyum açısından zengin bir besin kaynağı olan keçi sütünün yağı, organizmada iltihaplanmayı önleyici olduğu saptanan yağ asitlerini içeriyor.
* Keçi sütünün yağ molekülleri daha ufak ve proteinin oluşturduğu pıhtı daha yumuşak olduğu için sindirimi inek sütünden daha kolay. Mide asitlerini dengeliyor ve bağırsakları koruyor.
* Astım, alerji, sindirim sistemi rahatsızlıkları, hazım sorunları, cilt hastalıkları, bebek egzamaları ve varise iyi geliyor.
* Keçi sütünde yüksek oranda fosfor var. Çok fazla et ve balık yemeyen ya da yiyemeyenler fosfor ihtiyacını keçi sütüyle giderebilir.
* Bebeklerde hazmı kolaylaştırıyor, yetişkinlerde ise ketozis (kandaki glikozun düşmesiyle oluşan hastalık) ve karaciğer hastalıklarına iyi geliyor.
* Stres-gerginlik, sinirsel nedenlerle hazımsızlık ve kabızlık durumlarında yaşanan sorunlara iyi geliyor. Yüksek B1, B2 vitamini içeriyor.
* Anne sütüyle beslenemeyen bebekler keçi sütü içebilir. Çünkü yapısı anne sütüne çok benziyor.

 

DAHA FAZLA BİLGİ EDİNMEK İSTEYENLER AŞAĞIDAKİ LİNKLERİ ZİYARET EDEBİLİRLER…

http://www.parakazanma.co/evde-para-kazan/saanen-sut-kecisi-yetistirmek-para-kazanmak

http://www.kecisutu.gen.tr/

http://www.saanen.org/index.html

 

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

seanen2

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.