Ana Sayfa > Gündem > Aralık’ta Yaşamak Zor

Aralık’ta Yaşamak Zor

Mevsimlerin de bir talihi olduğunu söylemek, pek de hayal olmasa gerek. Mesela, aşk derdiyle gönlü hoş Rûmî’nin dilinde kış, ölümü çağrıştırır. Bahar ise, yeniden dirilmenin, hayata yeniden doğmanın adıdır. Deyim yerindeyse ölüm, saltanatı için Aralık ayını seçmiş kendine. Kuşlar alıp başını nasıl giderlerse, iyi adamlar da, iyi atlara binip gitmişler başka dünyalara.

Önce İmam-ı Rabbanî. Müceddid-i elf-i sanî. (İkinci bin yılın yenileyicisi). Dünyanın doğusu Hindistan’dan güneş gibi doğup, müslüman imanını diğer bütün iman şekillerinden, en ince ayrıntısına kadar ayıran kutup, Aralık’ın 11. Günü, “Veraların ve-rasında (Ötelerin ötesinde)” dediği Hakk’a yürümüş. Sonra Mevlâna. “Sevenlerin kavuşması çıplak olsun isterim” diyerek, sevgilisiyle arasındaki gömlek zarını yırtarak veda etmiş dünyaya. 17 gün saymışlar Aralık’tan, “Arkamdan ağlama” demiş Rûmî, “Bizim ölümümüz ayrılıktan kavuşmaya göçmek içindir.”

Ve Gazalî. Huccetü’l- İslam. İslam dünyasının gözbebeği. Hakikate giden bütün yolları yürüyüp, tasavvufta ayağını sabit kılan dehasını, 18 Aralık günü Hakk’a teslim etmiş. “Ey oğul” demiş, “Her şeyin ister istemez Allah’ı tesbih ettiği şu Evren’de, Allah’ın ismini tekrarlayan kalbe sahip olmaktan daha yüce mertebe yoktur.”

Devam ediyoruz. İmam Şafii. Yeryüzünün gördüğü en sağlam  dört yoldan biri. O’na da Aralık ayının 20. günü nasip olmuş köprüden geçmek için. O’na selam olsun.

Günümüze geliyoruz. Mehmet Akif Ersoy. “Allah bu milleti bir daha istiklal marşı yazmak zorunda bırakmasın” diye dua eden millî şairimiz. Kurtuluş yılları boyunca “Hak’ın Sesleri”ni yazan şair, 27 Aralık’ta yardım istediği Rabbi’ne kavuşmuş.   

Sadece insanlar mı giden? Aralık’ta yaşamak zor. Kudüs. İnsanlığın tarih yazdığı şehir. Allah Rasûlü’nün yüzünü ilk döndüğü kıble. Kaç defa gidip geldi dünyamıza. En son Yavuz, 29 Aralık 1517 günü sahip çıkmıştı Kudüs’e. Dünyanın paylaşamadığı şehir, 9 Aralık 2001 yılı Aralık ayında da idaremizden çıkıp, başka bir gurbet hayatına terkedilmiş. Son olarak,  bir üzücü bir de sevindirici iki olay. Biri Cemel Vakası. 4 Aralık 656 günü karşı karşıya getirmiş müslümanları. Ve Mekke. 630 yılı Aralık ayının son günü teslim olup, Allah Rasûlü’nün merhametli kollarına bırakmış kendisini.

Nesini söyleyim daha? Aralık’ta ölmek de zor, yaşamak da… 

Ekrem Özdemir

– Haber Lotus –

 

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.