Ana Sayfa > Siyaset > Batıla Reform Darbesi Vurmanın Öyküsü: Ram Mohan Roy

Batıla Reform Darbesi Vurmanın Öyküsü: Ram Mohan Roy

Raja Ram Mohan Roy veya Rammohan Roy (22 Mayıs 1772–27 Eylül 1833), reformcu ve Brahmo Samaj‘ın kurucusu, gazeteci ve sosyal bazdaki yanlış algılara karşı mücadeleci yönü ile tanınan Bengalli bir yazardır.

Onun reformculuğu, Hinduizm’de yaptığı büyük bir devrime attığı imza sebebiyledir. Toplumda yerleşik batıl inanca dayalı çarpıklıklara karşı –aynı zamanda başkalarına ilham veren- yazılar kaleme alır. Örneğin; kast sistemi, kadınların kocaları öldüğünde onlarla beraber yakılması, çocukların evlendirilmesi ve resimlere taparcasına saygı gösterilmesi gibi batıl anlayışlarla büyük bir mücadelenin içine girdi.

O aradığı eğitim sistemini, Liberal Demokrasi üzerinden inşa etti (Birleşik Krallık örneği). Onun verdiği mücadele meyve vermeye başlayacaktı: 1829’da eşi ölen kadınların eşleri ile beraber yakılması, Birleşik Krallık tarafından yönetilmekte olan Britanya Hindistanı tarafından yasaklandı.

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.