Ana Sayfa > Köşe Yazıları > Bilim mi, İnşaat mı?

Bilim mi, İnşaat mı?

insaat

2008-2012 yılları arasında ABD merkez bankası olan FED 4 katrilyon dolar bastı, tabi ki karşılıksız. Bol dolar, ucuz dolardı. Bu ucuz dolar elbette bize de geldi. Herkes basbas bunu söylüyor kanallarda, gazetelerde. Doğru, geldi. Ama tüm para ne bize ne de Brezilya’ya filan gitti. Çok doğal olarak kendi iç pazarlarında da kaldı… Mesela hangi sektörde kaldı?

Silikon vadisini (asıl adı San Jose Vadisi) duydunuz mu? Milyar dolarlık projelerin yürütüldüğü, geleceğin dünyasının şekillendiği yerdir burası. Abdullah Gül gezmeye gitmişti hani…

Intel, Google, Apple, HP, Oracle gibi tüm teknoloji devleri orada konuşlanmışlardır. Harıl harıl üzerinde çalıştıkları çok özel bir konu var son yıllarda. Dünyanın geçeceği yeni bilgisayar sistemini hazırlıyorlar, quantum bilgisyarlarını. Bu bilgisayarların en basit tarifini şöyle yapayım; şu andaki en hızlı ve ileri teknolojideki bilgisayar, quantum bilgisayarlarının yanında çocuk oyuncağı gibi kalır. Boeing ile Anadol kıyaslamasının saçmalığından bile daha anlamsızdır aslında ikisini mukayase etmek. Şu andaki en en iyi bilgisayarın 10 milyar yılda yapacağı bir işlemi, bir quantum bilgisayarı 30 saniyede yapabilecektir. Şaka ya da masal değil, kapı gibi gerçektir bu. IBM şu an bu teknolojiye sahip olmaya en yakın firma. Ve tahminler, 10 sene sonra artık bu teknolojiye geçiş yapılacağı… Yani, “bilimkurgu filmlerinde olur sadece” zannedilen “yapay zeka”lara hoşgeldin diyeceğiz pek yakında!

Üniversitelerinde doğru düzgün quantum fiziği okutulmayan bizim canım ülkemizde, bir TV’de çıkıp da bunları anlatan bir tane Türk aydını görmedim. Çünkü dünyadan haberleri yok. Geri kalmışlık işte budur… Bir ülkenin iyi matematikçileri ve fizikçileri yoksa, o ülke 7 gün 24 saat kamu spotu yayınlar ancak. Bilim olmayınca daha çok ağaoğlu, daha çok inşaat olur işte böyle…

Ahmed Yenigün

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.