Ana Sayfa > Dünya Edebiyatı > Birleşik Krallık’ta Kitapları En Çok Satan Adam: Terry Pratchett

Birleşik Krallık’ta Kitapları En Çok Satan Adam: Terry Pratchett

Terry Pratchett [1948-2015]

O, Discworld’de geçen 41 komedi fantastik romanıyla tanındı. Kıyamet komedi romanı Good Omens (1990) ile itibarını zirveye taşıyan İngiliz yazar, mizahçı ve hicivci idi. Neil Gaiman’la birlikte birçok eser yazdı.

İlk romanı olan Halı İnsanları 1971’de yayınlandı. Diskdünya roman serisine yazmaya başladı ve ilk cildi olan Sihrin Rengi’ni 1983’te yayımladı. Yılda ortalama iki kitap yazıyordu. Son Discworld romanı The Shepherd’s Crown, o öldükten beş ay sonra Ağustos 2015’te yayımlandı.

Eserleri 43 dilde satıldı ve yüz milyondan fazla kitabın başarısına imza atan Pratchett, 1990’larda Birleşik Krallık’ta en çok satan yazarıydı. 1998 yılında Britanya İmparatorluğu Nişanı (OBE) Memuru olarak  ve göreve getirildi ve 2009 Yeni Yıl Onurlarında edebiyata yaptığı hizmetlerin bir ödülü olarak şövalye unvanına layık görüldü. Çocuklara yönelik kaleme aldığı ilk Diskdünya kitabı Muhteşem Maurice ve Eğitimli Kemirgenler kitabıyla yıllık Carnegie Madalyası’na hak kazandı. 2010 yılında Dünya Fantezi Yaşam Başarı Ödülü’nü alarak başarısına katmanladıkça katmanladı.

2007’nin sonuna geldiğinde kendisine alzheimer teşhisi konuldu ve bunu kamuoyu ile paylaştı. Alzheimer Araştırma Vakfı’na [Alzheimer’s Research UK, ARUK] ciddi bir bağış yaptı. BBC için Yaşadığı hastalıkla ilgili deneyimlerini anlatan bir televizyon programını filme aldı ve BBC ile paylaştı. ARUK’un yöneticiliği yaptı ve Pratchett, 12 Mart 2015’te dünyadaki serüvenini dolu dolu yaşadığı hayatı ile tamamlamış oldu.

Merve Yezda Bingöl

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.