Ana Sayfa > Gündem > Ergen Krallar!

Ergen Krallar!

-Kral’ım! Evindeki çocuğunun, hatta senin zihnini esir alıyorlar belki de aldılar ama sen hala aynı şarkıyı söylüyorsun.

-Nasıl?

-Nasılını sen de biliyorsun ama ya görmezden geliyorsun ya da oldukça safsın!

-Esir alan kim yahu?

-Esir alan kişi ya da kişiler olabilir ama bence bu bir zaman sorunu, yani insanlığın bu süreçte bilerek işlemediği bir cinayet bu!

-Ne cinayeti?

-Evet, cinayet işte, cinayet illa bir cana kıymak değil ki, senin kültürüne, aklına, hislerine kasteden bir katil var karşında..

-Kafamı karıştırdın be adam, açık açık anlat şunu!

-Peki, Kralım… Çok kıymetli vaktinizi alıyorum affola!

 Neden böyle bir giriş yaptığımı merak ediyorsanız önce onu açıklayayım. Bu zamanda herkes bir kral çünkü… E ben de kral çıplak diyerek ortamı germek istemem, krallara kral gibi davranmak lazım… Siz de bana öyle davranın, olur mu?

 Narsist bireyler!

Şu an içinde yaşadığımız düzen ya da düzensizlik bunu gerektiriyor; sen, ben, o, herkesin bir kral olması üzerine kurgulanmış her şey… Kral olacaksın ki, önünde diz çöksün cümle alem. En iyi aşkı, kıyafeti, arabayı, evi, saygıyı sen hak ediyorsun… Diğerleri paçavra, paspas onlar, üzerlerine basıp geçeceksin… Maalesef durum bu, narsist bireyler olduk çıktık. Aksini savunma lütfen sen de öylesin ben de… Ufak bir hatamızı yüzümüze söyleseler, nasıl da hiddetleniyoruz ya da egomuzu okşayan iltifatlara gerçek mi değil mi bakmadan hemen yumuşayıveriyoruz..

 Sosyal paylaşım siteleri..

Sps’ler bu vahim cinayetin tetikçileri arasında çünkü insanları krallaştıranlardan biri de onlar.. İlk çıkış amacı arkadaş, eş dost arasında iletişim ve paylaşım sağlamak iken şimdi olay başka yerlere kaydı… Bakıyoruz ki sosyal paylaşım siteleri kralların mekanı olmuş; hem de her biri filozof krallar… Konu hakkında hiçbir bilgi sahibi olmasa da, söylenen sözün hikmetini anlamasa da onlar krallar ve kralların sorumluluğu olmaz; en hoşumuza giden tarafı bu işte; sps’lerde sorumluluk almadan ahkam kesmek, fotoğraf, video yaymak! Nereye gider ucu, kime zararı ya da faydası dokunur, doğru mudur, eğri midir, umurumuzda değil, paylaş gitsin!

  Şöhret arzusu…

Sps’ler işte bu duyguyu kemirerek yaşıyorlar. Şöhretli olma arzusu çocukluktan beri televizyon karşısında büyüyen çocuğun en büyük arzusu. Çünkü onun hayal dünyası şöhretlerle dolu, rol modelleri o kutunun içindeki adamlar ve kadınlar… Biraz günümüze gelirsek şimdilerin çocukları da bilgisayar oyunlarıyla büyüyor ve öldürmenin bir sorumluluğu olmadığı hatta herkesin üç canı olduğunu sanıyor! Bilgisayar başında ve televizyon karşısında geçirilen çocukluktan geriye ne kalıyor dersiniz? Bırakın babanne-anneanne-dede iletişimini, anne-baba ile bile çocuk göz göze bakmıyor çoğu zaman! Onların rol modelleri de oyundaki kahramanlar… Bu sayede kültürel miras artık yok oluyor…

 Yemek yapmayı bilmemek marifet…

Kızlar hangi ünlünün ne giydiğini, kiminle birlikte olduğunu çok iyi biliyor ama anneannesinin yemeklerini öğrenmek için bir çabası yok; hatta yemek pişirmek gibi bir çabası yok çünkü o modern bir kadın! O bir kraliçe, diz çök önünde! Evlenme gayeleriyse az da olsa babasının yanında olan baskıdan sıyrılmak. Herkesle de evlenilmez ayrıca, bütün yaşam olanakları mükemmele yakın olmalı ve birlikte kazanılacak bir hayat değil, hazır kazanılmış bir hayat olmalı ki, birleştirsinler kendi hayatlarıyla. Yani o bir kraliçe, ona göre! “Peki erkekler”, diyorsun, onlar bir alt başlıkta..

 Ergen krallar!

Eskiden otuzlu yaşların ortalarında dede-nine olurmuş insanlar, inanmıyorsan hesapla 16’da evlendi 17’de çocuk oldu, çocuk 16’da evlendirildi 17’de torun oldu, yaş kaç 34.. Bak nasıl da oldu, ne oldu kral mı, hayır dede oldu… Oysa şimdi kral oluyoruz ama ergen krallarız, bir türlü ergenlikten çıkamıyoruz otuz yaşını aşmış adamlar hala sorumluluktan kaçan, ev geçindirmekten korkan, anne-baba eteğine sığınmış bir o kadar da kendilerine aşık narsist tipler; doğru dürüst iş ya da meslek bile yok! Ama acımasızlık ediyoruz, onlar kral yahu ne çalışması!.. Bu ergen kalma durumu kraliçeler için de geçerli..

 Peki neden ergen kalıyoruz, çünkü sistem bunu gerektiriyor… Ergenler duygusal dengesizlikler yaşarlar, bir gün sebepsiz mutlu, bir gün sebepsiz kederlidir! Böyle olunca da kontrolleri kolaydır, mutluysa ona göre bir şey yapmaları tavsiye edilir, mutsuz ise başka bir şey.. Yani hızlı tüketicilerdir… Neyse bu tüketim işine girmeyeceğim, şimdilik kendi krallığımız gereği durumu teşhis edelim..

 Sonuç?

Sonuç filan yok, durum bundan ibaret sevgili Kral’ım!… Daha çok yazacağım var bu konu hakkında ama senin kıymetli vaktini yeterince aldım, sonra kellemizden olmayalım…

 Son diyeceğim şu ki Kral’ım, çocukları anne ve babasıyla birleştirmenin vaktidir; onlara hikâyeler anlatan dedeleri olmalı evlerde, kızlar birer şöhret gibi değil, geleceğin anneleri gibi, erkekler de babaları gibi olgun ve vakur olmalı… Kral’ım, biliyorum ki işiniz zor ama benden söylemesi ya bunu yaparsınız ya da sizi de tahtınızdan indirir bir başka ergen kral! 

 Not: Yazarın konu ile alakalı, “Yüzsüz İletişim” ve “Bencil Aşk” adlı iki yazısı önümüzdeki günlerde yayınlanacaktır.

Serhan Varol

– Haber Lotus –

HLotus

One thought on “Ergen Krallar!

  1. Kralla söyleşerek güncelliği yakalayan yazarı öncelikle kutluyorum.Daha iki-üç saat önce arkadaşımla bu konuları konuştuk. Sonuç yok diyerek başlanan sonuç bölümünde yazdığı gibi akşamları tv, pc kapatarak evde şiir okuma saatleri yaptığımızı, çocuklarımla sohbet ettiğimizi anlattığımda çok hoşuna gitti; ve bu gün ailemle bende başlayacağım kendimize ortak vakit ayırmaya dedi. Sağlıklı bireyler yetiştirmek için gerekeni yapmak lazım. Tekrar kutluyorum yazıyı, teşekkürlerimle saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.