Ana Sayfa > Genel > MHP’li Vekil’in “Bedelli Askerlik” Çıkışı

MHP’li Vekil’in “Bedelli Askerlik” Çıkışı

MHP Antalya Milletvekili Hüseyin Yıldız, AK Parti’ye bedelli askerlik üzerinden yüklendi. AK Parti 2002 seçim beyannamesinde bedelli askerlik vaadinde bulunmuştu. Daha sonra çeşitli vesilelerle gündeme getirilen bedelli askerlik taleplerine en son Vecdi Gönül, “gündemlerinde olmadığı” açıklamasını yaparak nokta koymuştu. Vecdi Gönül’ün açıklamaları seçim vaatleri arasaında bedelli askerliğe yer veren AK Parti’ye güvenen, bedelli askerlik beklentisi içinde olan kesimlere derin bir hayal kırıklığı yaşattı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sayıştay Kanun Teklifi görüşmeleri sırasında söz alan MHP Antalya Milletvekili Hüseyin Yıldız konuyu gündeme taşıdı.  Yıldız’ın  konuşmasını TBMM tutanaklarından dikkatlerinize sunuyoruz:

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; görüşülmekte olan 510 sıra sayılı Yasa Teklifi’nin 51’inci maddesi üzerinde vermiş olduğumuz değişiklik önergesi üzerinde söz aldım. Bu vesileyle yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, son günlerde üniversite gençlerinden ve üniversiteyi bitirmiş genç kardeşlerimizden sürekli telefon alıyoruz. Bu gençlerimiz, Türkiye Büyük Millet Meclisine Türk toplumunun yaşamış olduğu sorunlarla ilgili her konuda yasa tekliflerinin getirildiğini ve her konunun konuşulduğunu ancak gençlerimizin sorunlarıyla ilgili konuların konuşulmadığını ve bu konular üzerinden de ayrıca duygu sömürüsü yapıldığını ifade ederek bu konuşmamı talep ettiler. Ben de onların isteği üzerine bu önerge vesilesiyle geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz, Avrupa yaşlanırken genç bir nüfusa sahip olmakla övündüğümüz ve son derece önemsediğimizi her fırsatta ifade ettiğimiz gençlerimize yapılan haksızlıklar üzerinde birkaç cümleyle değinmek istiyorum.

Gençlerimiz, hayata atıldıkları dönemde vatan hizmeti saydığımız askerlik görevini ifa ettiklerinde hayatlarını, geleceklerini daha rahat planlamaktadırlar. Bazı gençlerimiz ise değişik nedenlerle -doktora çalışmaları, tıpta uzmanlık dönemi, tahsilin uzaması gibi- delikanlılık dönemlerinde kanunların kendilerine tanımış olduğu tecil hakkını kullanarak askerlik görevlerini ifa edemezler. İşin sahibi Genelkurmay Başkanlığının, kısa ve orta vadede bedelli askerliğin mümkün olmadığını açıklamasına rağmen, Hükûmet ve İktidar mensupları yaptığı açıklamalarla gençlerimizi beklenti içerisine sokmuşlardır. Bundan bir hafta önce de Sayın Millî Savunma Bakanının açıklamasını hayretle okuduk. Bedelli askerliğin gündemde olmadığını, bedelli askerlik lobisinin umut pompalamakla suçlayan sözler söylemekteydi. Umudu kim pompaladı, kim, sırasıyla bakalım.

2002 genel seçimleri öncesinde bedelli askerlik AKP’nin vaatleri içerisindeydi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Millî Savunma Komisyonu Başkanı Sayın Cengiz Kaptanoğlu, 2003 yılındaki bir röportajında “Bedelli askerlik bizim seçim beyannamemizde var. Bu, bizim halkımıza verdiğimiz bir sözümüzdür. En geç sonbaharda bu konunun Meclise geleceğini düşünüyorum.” demişti.

Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önce, bedelli bekleyenlerden askerlik şubesine dilekçe vermelerini istemişti. Sayın Erdoğan, referandum öncesinde bir televizyon kanalındaki söyleşide bedelliyle ilgili bir soru üzerine “Şu anda çalışma yok, beklentiyi artırmamalıyız.” dese de “Böyle bir adımın atılması noktasında herhangi bir gelişme olursa açıklarız.” demişti.

Konuşmalarında bedelli askerliğe karşı olmadığı mesajını veren Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç ise 8 Ekim günü NTV’de canlı yayında, bedellinin profesyonel askerlik çalışmasının içinde olup olmayacağının belli olmadığını söylemişti. Arınç, “Bu kadar konuşulduktan sonra mutlaka bir şey olması gerekir.” diyordu, “Ortada bırakılamaz.” diyordu. Sayın Arınç, 19 Ekimdeki açıklamasında ise “Yıl sonuna yetişebilir diye ümit ediyorum.” demişti.

Sayın Millî Savunma Bakanımız Vecdi Gönül, Erdoğan’ın 23 Nisan 2010 günü dönemin Genelkurmay Başkanı Sayın İlker Başbuğ ile yaptığı görüşme öncesinde, bedelliyle ilgili bir soruya “Başbakan ne derse o olur.” karşılığını vermişti. Sayın Gönül, başka bir açıklamasında da sözleşmeli askerlik devreye girdikten sonra muvaffakiyet sağlanırsa, asker ihtiyacı karşılanırsa o zaman askerliğin kısalması ve bedelli askerliğin gündeme gelebileceğini söylemiş idi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu ise, “Önce Hükûmete ve Başbakana Genelkurmaydan brifing verecekler, daha sonra bu askerlik konusu kamuoyunda tartışılacak ve ardından Meclise gelecek. Biz o zaman çalışmaya başlayacağız. Şu anda bu konuyla ilgili bir bilgimiz yok.” demişti.

Değerli arkadaşlar, bu, gençlerimiz üzerinde bir duygu sömürüsüdür. Geleceğini planlamak üzere günlerini, hesabını yapan gençlerimizin…

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN – Lütfen sözlerinizi tamamlayınız.

HÜSEYİN YILDIZ (Devamla) – Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

…gençlerimizin geleceği üzerindeki yapmakta oldukları planlamaları üzerinden duygu sömürüsü yapılmasının doğru olmadığını ancak bu duygu sömürüsü konusunda Adalet ve Kalkınma Partisinin çok da profesyonel olduğunu, bu konuda çok başarılı olduğunu söylemek durumundayım.

Değerli arkadaşlar, gençlerimizle ilgili pek çok konu vardı iletmek istediğim ancak sürem yetmediği için sadece askerlikle yetinmek durumunda kalıyorum. Yükseköğrenim Kurumu ve Hükûmeti gençliğin üzerinde oynadığı bu tehlikeli oyundan vazgeçmeye çağırıyor, her Türk gencinin -bir Türk büyüğünün söylediği gibi- bayrak olduğunu ve asla yere düşüp kirlenmemesi gerektiğini sizlere hatırlatıyor, yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Teşekkür ediyorum. (MHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN – Teşekkür ediyoruz Sayın Yıldız.

– Haber Lotus –

HLotus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.